Predsjednik parlamentarne grupe za Srbiju Edvard Kukan izjavio je na početku rasprave da predloženi tekst rezolucije povećava tenzije u regionu umjesto da ih spušta i da ga zato neće podržati.
“Potpuno razumijem zlo ratne retorike i govora mržnje, pogotovo na Zapadnom Balkanu”, rekao je Kukan, ali je ukazao da se rezolucijom Šešelju pridaje značaj koji on ne zaslužuje.
“Zbog toga, ali i zato što se u rezoluciji kritikuje nezavisni sud koji je osnovao Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija, neću podržati ovu rezoluciju”, poručio je Kukan.
Bugarski poslanik Angel DŽambaki izrazio je sličan stav, ukazujući da su se, po njegovom mišljenju, srpske vlasti već ogradile od Šešelja, te je rezolucija nepotrebna.
Većina poslanika, međutim, podržala je tekst rezolucije, a u tome su prednjačili hrvatski poslanici, na čiju je inicijativu rezolucija stavljena na dnevni red.
Hrvatska poslanica Ruža Tomašić rekla je da se o ovoj temi ne bi raspravljalo da su se srpske vlasti odmah ogradile od Šešelja i izrazila razočaranje u rad Tribunala, za koji je rekla da je “neefikasan i pristrasan”.
Poslanik Andrej Plenković rekao je da mu se čini da se srpski državni vrh prećutno slaže sa Šešeljem, ili da ga se boji.
“U čemu je problem, predsjedniče (Tomislave) Nikoliću, premijeru (Aleksandre) Vučiću i ministre (Ivice) Dačiću? Zašto šutite”, pitao je on.
Slovenački poslanik Ivo Vajgl istakao je da je Šešelj “metafora za zločine na prostoru bivše Јugoslavije” i da će podržati rezoluciju, jer se govor mržnje u današnjoj Evropi ne smije tolerisati.
Poslanicima se na kraju rasprave, u ime visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federike Mogerini, obratio evropski komesar za humanitarna pitanja, Kipranin Hristos Stilijanides, koji je rekao da EU “poštuje odluke Haškog suda, a Šešeljeve izjave pripadaju prošlosti”.
“Što se tiče Srbije, pozdravljamo posvećenost srpske vlade evropskom putu, razvoju regionalnih odnosa i saradnji sa Haškim Tribunalom, poručio je on.
U rezoluciji se navodi da “Parlament snažno osuđuje Šešeljevo ratno huškanje, podsticanje na mržnju, ohrabrivanje teritorijalnih pretenzija i pokušaje da se Srbija skrene sa evropskog puta”.