SAD predvode međunarodnu akciju za suzbijanje epidemije virusa koji je do sada odnio skoro 5.000 života. Vašington je poslao nekoliko hiljada vojnika i obećao donaciju od milijardu dolara, a Kina je kritikovana da nije učinila dovoljno.
Kineska vojna jedinica, koja ima iskustvo iz borbe protiv epidemije virusa SARS 2002. godine, napraviće medicinski centar sa 100 kreveta u Liberiji.
To će biti prvi ovakav objekat u tri zemlje najteže pogođene ebolom koji će izgraditi i kontrolisati jedna strana zemlja, izjavio je Lin Songtijan, generalni direktor Odjeljenja za afričke poslove.
Centar će biti otvoren za mjesec dana, rekao je Lin na konferenciji za novinare u Pekingu. Kina će poslati 480 pripadnika vojnog medicinskog osoblja radi liječenja oboljelih od ebole, dodao je kineski zvaničnik.
Ovo je prvi put da je Kina u inostranstvu angažovala jednu čitavu jedinicu snaga za prevenciju epidemija i vojno osoblje, naglasio je Lin.
Kina je najveći trgovinski partner Afrike i koristi bogate resurse ovog kontinenta za svoj ekonomski rast u posljednjih nekoliko decenija.
Peking je do sada izdvojio 123 miliona dolara za 13 afričkih zemalja i međunarodnih organizacija koje se bore protiv ebole, navodi se u vladinim podacima.
“Pomoć koju pruža Kina neće prestati sve dok epidemija ebole ne bude iskorijenjena u zapadnoj Africi”, rekao je Lin.