Јednoglasnu podršku dobio je set zakona o sprečavanju rada na crno, dok se o Nacrtu zakona o mirnom rješavanju radnih sporova nisu uspjeli usaglasiti.
Trećina radnika u Srpskoj radi na crno – podaci su i Saveza sindikata, ali i Svjetske banke. Nakon jednoglasne podrške socijalnih partnera, set zakona o borbi protiv sive ekonomije uskoro će u zakonsku proceduru. – Ekonomski partneri i sindikat i poslodavci i članovi Vlade su prihvatili ponuđena rješenja uz određene sugestije u smislu operativnosti i sprovođenja tih zakona, što je tehnička stvar i što će kasnije biti uređeno, kaže Milenko Savanović, predsjednik Ekonomsko-socijalnog Savjeta Republike Srpske.
Dragutin Škrebić, predsjednik Skupštine Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, očekuje od Vlade da poreze i doprinose dovede na onaj nivo koji je bio prije svjetske ekonomske krize. – Ako to ne urade, vjerujte da set ovih mjera može dovesti do veoma negativnih efekata po privredu Republike Srpske, pojašnjava Škrebić.
Savez sindikata je podržao set zakona, ali i predložio reorganizaciju rada Inspektorata i Poreske uprave. O nadležnosti Agencije za mirno rješavanje radnih sporova nije postignut dogovor. – Ide se na varijantu da isključivo morate ići na Agenciju za mirno rješavanje radnih sporova, gdje vam je ugroženo osnovno ljudsko pravo da zaštitu tražite na način i na mjestu gdje mislite da najbolje možete biti zaštićeni, izjavila je Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske.
U Savezu sindikata još dodaju da je set zakona protiv rada na crno, način da se konačno počne obračunavati sa sivom ekonomijom. Koliko će biti efikasan ili ne, znaće više od 80.000 sada neprijavljenih radnika.