Ekonomski forum Јahorina: Unapređenje domaće privrede i saradnje

April 20, 2016, 7:28 pm

Panel- diskusiju “Turizam kao generator rasta i razvoja privrede Republike Srpske – Slučaj Јahorina” je otvorio Bojan Dimitrijević iz MTS banke i bivši ministar trgovine i turizma u Vladi Srbije koji je rekao da je za turizam važna država sa aspekta tražnje i promocije.

18.25 – Ministarka za prostorno uređenje, građevinarsyvo i ekologiju Srebrenka Golić rekla je na panel diskusiji ‘Zapadni Balkan i strateška opredjeljenja u razvoju realnog sektora-prerađivačka industrija- šansa ili slabost’ da prerađivačka industrija predstavlja jedan od najvažnijih sektora privrede Republike Srpske.

17.09 – Diskusiju o Geopolitičkom aspektu kretanja cijena sirovina na svjetskom tržištu iz bezbjednosnog, geopolitičkog i ekonomskog ugla otvorio je Borislav Adamović iz Ministarstva industrije energetike i rudarstva Srpske koji je rekao da Srpska ima dovoljno sirovina za sopstveni razvoj ali i da su se posljedice ocilacija cijena nafte na svjetskom tržištu osjetile i u privpredi Srpske.

16.00 – Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, u okviru Panela ‘(Re)industrijalizacija-conditio sine qua non ili…?’, rekao je da je u protekloj godini u Srpskoj povećan broj zaposlenih u industriji za 1,8 odsto te da je samnjena stopa nezaposlenosti u ovoj oblasti.

13.00 – Panel diskusiju “Makroekonomske politike-više ili manje države” iz ugla monetarne ekonomije, fiskalne ekonomije i industrijske politike otvorio je Vjekoslav Bevanda. Počela i diskusija na temu “Novi međunarodni ekonomski poredak-uticaj ekonomija zemalja BRIKS-a”.

12.24 – Na pres-konferenciji predsjednik Dodik rekao da je saradnja država regiona veoma bitna za ekonomski razvoj svih zemalja. To je, prema njegovim riječima, opredjeljenje Republike Srpske.

12.00 – Završena prva panel-diskusija “Multipolarni svijet i ekonomija-pozicija zemalja Zapadnog Balkana”.

11.55- Stabilne javne finansije znače stabilan sistem i u tom kontekstu vidim aranžman sa Međunarodnim monetarnim institucijama. Srpska je po Dejtonu dio BiH ali isto tako vodi računa o svom statusu, zaključio je na kraju plenarne sjednice predsjednik Dodik.

11.50Čović smatra da je ključno promovisati preduzetnistvo u BiH. “Moramo izgraditi povjerenje za investitore, kako domaće tako i strane, dodao je član Predsjedništva BiH.

11.30- “BiH je veoma blizu novog aranžmana sa MMF-om, istakao je Vigemark. Smatra da je reformska agenda jedinstvena šansa za napredak. On odbacuje kritike da reformska agenda ne funkcionise. “Naprotiv, ona funkcionise upravo zahvaljujuci vladama entiteta” dodao je Vigemark.

11.15 – “EU nema alternativu. BiH treba arnažman MMF-a”, ponovio je Čović. Dodao je da su dogovor i saglasnost ključni za BiH.

11.05– Na pitanje šta je interes BiH, EU ili Rusija, Dodik je rekao da je ta priča nametnuta iz političkih razloga. Složio se sa ambasadorom Vigemarkom da se tematske strategije moraju unaprijediti.

“Istok i Zapad sarađuju međusobno pa zašto i mi ne bismo i sa jednima i sa drugima” dodao je Dodik.

10.50 – Član Predsjedništva BiH Dragan Čović govorio je o tome kako vidi BiH u budućnosti, ističući da je pokazana volja i ozbiljnost da se napravi iskorak na evropskom putu. Rekao je je da na putu ka EU nije dovoljan samo optimizam. “Mi ćemo sigurno dobiti kandidatski status ali moramo ispuniti obećanja”, naglasio je Čović. “Јoš nemamo rezultate popisa i dogovor o mehanizmu koordinacije ali na tome moramo raditi”, kaže hrvatski član Predsjedništva BiH.

Lars Gunar Vigemark, šef Delegacije EU u BiH, rekao je da BiH treba otvoriti svoje tržište i ekonomiju i da sadašnji način funkcionisanja tržista ne donosi najbolja rješenja. Dodao je da je neophodno postići dogovor o rezultatima popisa u BiH.

10.40 – Otvarajući Ekonomski forum, predsjednik Republike Srpske je istakao da ekonomija nikad ne stoji i da ona determiniše razvoj odnosa među državama u svijetu. Rekao je i da nema uspješne ekonomije bez stabilnog političkog sistema. “Mi moramo da otvorimo naše tržište i ekonomiju, ali smo isuviše rano otvorili granice i ušli u proces liberalizacije”, naglasio je Dodik.

10.27 – Rad Foruma nastavljen je panel-diskusijom “Multipolarni svijet i ekonomija-pozicija zemalja Zapadnog Balkana”. Diskusija treba da ponudi odgovore na pitanja kakav i koliki uticaj imaju zemlje BRIKS /Brazil, Rusija, Indija, Kina, Јužnoafrička Republika/ na globalnu ekonomiju, koliki je njihov uticaj na ekonomske i političke promjene kad su u pitanju investicije, banke i finansijska tržišta, te kako se globalne promjene odražavaju na zemlje zapadnog Balkana.

Na panelu učestvuju, između ostalih, predsjednik Republike Srpske i član Predsjedništva BiH Dragan Čović.

10.15 Forum otvorio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

“Cilj Foruma je da promoviše dijalog, dijalog političara, poslovne zajednice i medija, rekao je Dodik.

#Dodik: Dijalog između vlasti, privrednika i ekonomskih stručnjaka nema alternativu. Bolja budućnost je naš cilj!

“Sada već mogu da proglasim da će ovo biti uspješan forum”, rekao je predsjednik Dodik i dodao da Srpska pokušava da ima stalni ekonomski rast i pored okruženja u kojem se nalazi.

“U Srpskoj smo napravili velike korake, BDP je udnosu na 1998. godinu porastao pet puta, dok su poplave načinile štetu u vrijednmosto dvije milijarde dolara, ali smo uspjeli ipak da ostvarimo rast”, naglasio je Dodik.

10.10 – Pozdravni govor Saše Grabovaca izvršnog direktora SWOT-a. On je zahvalio predsjedniku Srpske i svama onima koji su prepoznali značaj održavanja ovakvog foruma. Osvrnuo se i na ekonomske probleme u svijetu, jaz između bogatih i siromašnih, fluktuaciju cijena nafte na svjetskoj berzi …

Do sada najznačajniji skup održava se pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Milorada Dodika. Organizuju ga Udruženje ekonomista Srpske “Svot“ i banjalučka Privredna komora.

9.00 – Uoči početka Foruma, član njegovog Organizacionog odbora Aleksandar Ljuboja je rekao da je pozitivno iznenađen velikim interesovanjem, s obzirom na to da će okupiti između 300 i 400 učesnika.

Više stotina domaćih učesnika i učesnika iz regiona, Evrope, Rusije, Kine i SAD, na panel diskusijama, formalnim i neformalnim susretima trebalo bi da donese preporuke za unapređenje ekonomije u Srpskoj.

Na jahorinskom ekonomskom forumu biće do 400 učesnika, 45 panelista ekonomista i bankara svjetskog glasa.

Predstavnici Vlade Republike Srpske na panel diskusijama govoriće o razvoju energetike,industrije,turizma.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *