Evropska komisija naglasila je danas da je veoma zabrinuta zbog izvješataja o potiskivanju i nasilju nad migrantima na spoljnim granicma EU.
Nakon ponovljenih prizora nasilja na granici Hrvatske, iz Brisela pozivaju nacionalne vlasti da poštuju ljudska prava, ispitaju takvo ponašanje i upozoravaju na moguću suspenziju EU fondova za upravljanje spoljnim granicama.
Dodaje se da postoji nadzor i saradnja sa drugim zemljama zapadnog Balkana kada je riječ o upravlju migrantskim tokovima.
“Nasilje nad migrantma, potražiocima azila i izbjeglicama je neprihvatljivo i mora biti ispitano. Ljudska prava se moraju u potpunosti poštovati, a posebno u upravljanju spoljnim granicama EU. Nacionalne vlasti moraju ispitati takve slučajeve”, navodi portparol Komsije, Adelber Janz.
Na medijska pitanja o stanju na granicama između Hrvatske i BiH, ali i ponašanju grčkih pripadnika graničnih kontrola, u EK kažu da požljivo prate situaciju, a da se i u EU Agenciji za graničnu kontrolu (Fronteks) i u radnoj grupi Evropskog parlamenta ispituju ovakvi slučajevi.
Konstatuje se da je ispitivanja bilo i prošle godine prilikom sličnih dešavanja, ali da do sada nije bilo EU sankcija protiv počinilaca ovih akcija.
“Ovo nije krivični proces. Fronteks je dao preporuke za poboljašnje procesa i taransprentnost upravljana granicama”, navode u Komisiji.
Dodaje se da EK nemaju uvid u nacionalna tijela koja su se bavila ovim pitanjem, ali da “znaju” da je u Hrvatskoj osnovano i počelo sa radom nadzorno tijelo za upravljanje granicama.
“Zemlje članice moraju da poštuju ljudska prava, a ako su procedure prekršene nećemo se libiti da iskoristi instrumente koji su nam na raspolaganju ako je potrebno. Zakonski zemlje članice su odgovorne za upravljanje granicama, a nadležne nacionale vlasti moraju da ispitaju navode o nasilju na granicama”, zaključuju u Briselu.
U EK napominju da nadziru primjenu fondova datih zemljama članicama za upravljnje granicama, a da se isplate mogu smanjiti ili suspendovati ako se dokaže njihova zlopuotreba.
RTL-ova Potraga objavila je uznemirujuće kadrove na kojima maskirane osobe, s takozvanim fantomkama udaraju izbjeglice koje ispuštaju bolne krikove, te ih tako nasilno usmjeravaju preko rukavca rijeke Korane sa teritorije Hrvatske na teritoriju Bosne i Hercegovine. Na snimku se može čuti i da jedan od maskiranih muškaraca nakon udarca migranta palicom viče za njim: “Go to Bosnia”.
Ovo je snimljeno u junu za vrijeme osmomjesečnog novinarskog istraživanja u kojem je RTL-ova ekipa učestvovala zajedno s kolegama iz istraživačke novinarske mreže Lighthouse Reports iz Nizozemske, švajcarskog SRF Rundschaua, njemačkog ARD Studia Beč, ARD Monitora, francuskog Liberationa, nizozemskog Pointera, Novosti i der Spiegela. Istraživački novinari Klas van Dijken i Lamia Šabić kamerom su zabilježili ovaj događaj nedaleko od mjesta Šturlić na bh. strani.
“Kad smo ušli na područje tzv. zelene granice, kod rijeke Korane, nedaleko od mjesta Šturlić u BiH, morali smo puzati kroz žbunje i onda smo čuli automobil kako se vozi s druge strane, po makadamu s hrvatske strane granice. Vozilo se zaustavilo, otvorili su kombi, pretpostavljam, jer ga nismo mogli vidjeti, ali smo mogli čuti udarce i krikove ljudi, bilo je očigledno da je u toku premlaćivanje. Zatim, oko 20 metara od nas, kroz grmlje smo ugledali četiri osobe s maskama kako udarajući tjeraju ljude u rijeku dubine do prsa. Silom u Koranu i nazad u BiH”, ispričao je Van Dijken.
Dio snimka objavila je i švajcarska televizija SRF.
Nasilne deportacije, tzv.pushbackovi, protjerivanja sa hrvatskog tla uz primjenu sile pri kojima policija oduzima mobilne telefone, lične stvari i dokumente redom su svjedočanstva izbjeglica o kojima su do sada izvještavali ne samo brojni domaći i strani mediji, već i gotovo sve domaće i međunarodne nevladine organizacije. Osobe na ovom snimku nemaju nikakvih oznaka na svojim uniformama, iako neki evropski mediji tvrde da se radi o hrvatskoj interventnoj policiji, među njima i njemački Spiegel.
Iako je snimak lično pogledao i Zoran Ničeno, načelnik Uprave za granice, nije htio dati komentar za “Potragu”.
“Sve ovo radimo ne prejudicirajući, dakle, u ovom trenutku radi li se o policijskim službenicima hrvatske policije i ne prejudicirajući bilo čiju moguću odgovornost. Ukoliko, nakon što se provede cjelokupni postupak i utvrde sve relevantne činjenice, se utvrdi da se radi o policijskim službenicima mi ćemo, naravno, kao i do sada, u skladu s našim propisima, provesti adekvatne postupke utvrđivanja moguće odgovornosti za policijske službenike”, kazala je Marina Mandić iz policije.
Upozoravamo da je simak uznemirujući.