Riječ je o stopi smrtnosti koja je porasla za 38 procenata od prošlonedjeljnog izvještaja SZO o epidemiji te smrtonosne bolesti.
Najteže su pogođene zemlje regiona – Gvineja, Liberija i Sijera Leone, koje spadaju u najsiromašnije zemlje svijeta, zbog čega stručnjaci apeluju na hitnu pomoć međunarodne zajednice.
U Gani će se danas, na dvodnevnoj konferenciji, okupiti ministri zdravlja iz celog zapadnoafričkog regiona kako bi donijeli odluku o “drastičnoj akciji” kako bi se zaustavilo širenje bolesti.
“Odluke donijete na ovom skupu će biti od suštinskog značaja da se reijši trenutna situacija, kao i izbijanje epidemija u budućnosti”, navedeno je u saopštenju SZO, a prenosi AFP.
Od momenta izbijanja epidemije u Gvineji u januaru, SZO je uputila 150 stručnjaka u region, ali i uprkos toj činjenici, došlo je do “značajnog porasta” u broju oboljelih i preminulih, navodi ta organizacija.
Organizacija “Ljekari bez granica” prošle sedmice je upozorila da je širenje virusa “potpuno van kontrole” i podsjeća da je stopa smrtnosti u prethodnim epidemijama iznošila čak 90 procenata. Upozoreno je i da bi ebola mogla da se proširi i na druge zemlje.
Stručnjaci smatraju da je bolest dobila na zamahu jer su vlasti u aprilu suviše rano ublažile mjere koje su bile na snazi zbog sprečavanja širenja virusa. Posebno je zabrinjavajuće i to što se po prvi put bolest raširila na gusto naseljene oblasti, poput glavnog grada Gvineje, Konakrija.
Kako britanski “Skaj njuz” prenosi, mnogi ljudi u Liberiji, jednoj od najsiromašnijih država u svijetu, kriju od vlasti ako prepoznaju simptome ebole jer se plaše odbacivanja od zajednice kojoj pripadaju.
Lokalni običaji idu na ruku širenju bolesti, jer tamošnje zajednice obično čuvaju tijelo preminulog u kući po sedam dana, kupaju ga i ljube ga, pa čak i “zajedno jedu”, stavljajući hranu preminulom u usta.
Smrtonosna ebola izaziva dijareju i povraćanje, slabljenje bubrega i funkcije jetre i može da prouzrokuje spoljašnje i unutrašnje krvarenje.
(agencije)