Džihadisti se vraćaju u BiH?

October 18, 2017, 9:35 am

Mektić je na sastanku sa Štokom danas u Sarajevu pozdravio blagovremena reagovanja Interpola “prema određenim situacijama i u nekim institucijama”, posebno kada je riječ o borbi protiv radikalizma i terorizma.

Ministar bezbjednosti BiH naglasio je da Interpol razvija kapacitete protiv sajber kriminala, a BiH će u budućnosti morati da povede više računa o tome imajući u vidu da nije posvetila dovoljno pažnje ni u institucionalnom niti u edukativnom smislu.

Mektić je najavio da će BiH uskoro uputiti svog oficira za vezu sa Interpolom u sjedište te organizacije u Lion, jer su to već učinile sve zemlje u regionu, gdje je okupljeno oko 300 oficira iz raznih zemalja.

“Razgovorali smo i o saradnji sa Interpolom u praćenju i prekidanju finansijskog kriminala, odnosno pranja novca. I BiH ima tih problema, jer postoje kanali kojima se protura prljav novac”, rekao je Mektić.

Mektić i generalni sekretar Interpola konstatovali su da se BiH nalazi pri vrhu zemalja koje intenzivno i efikasno sarađuju sa Interpolom.

Mektić je na konferenciji za novinare nakon sastanka sa Štokom, kojem su prisustvovali i direktori policijskih agencija u BiH, rekao da je razgovarano o načinima proširenja saradnje BiH i Interpola.

“Zadovoljstvo mi je što generalni sekretar ističe da BiH blagovremeno sprovodi sve preporuke Interpola i da smo u vrhu zemalja njenih članica koje u potpunosti i efikasno sarađuju sa Interpolom. Razgovarali smo o tome šta su ključni bezbjednosni interesi, kako proširiti saradnju”, naveo je Mektić i naglasio da su kapaciteti, mehanizmi i alati Interpola veliki i efikasni.

Štok je naveo da je njegova posjeta BiH realizovana u kontekstu promjena u međunarodnoj situaciji, koja zahtijeva da sve države bolje i bliže sarađuju i razmjenjuju podatke o potencijalnim bezbjednosnim izazovima.

“Od međunarodnog terorizma, organizovanih kriminalnih grupa, te sajber kriminala, naše zajednice se suočavaju sa nizom prijetnji koje svi zajedno moramo rješavati. Ove prijetnje su više nego ranije na međunarodnom nivou, mnogo su kompleksne i nijedna zemlja nije u situaciji da se sama izbori sa tim prijetnjama”, upozorava Štok.

On naglašava da su jedinice za sprovođenje zakona, policijske agencije, zbog terorističkih prijetnjih i napada koji se dešavaju u svim dijelovima svijeta, zaista u situaciji da treba da koriste uspostavljene mreže policijskih agencija.

“I iz te perspektive želim da pohvalim BiH i centralnu ulogu koju su policijske snage iz ove zemlje imale u zajedničkim operacijama, posebno kada je riječ o ilegalnoj trgovini vatrenim oružjem, u kojoj je zajedno učestvovalo oko 7.800 policajaca iz 23 zemlje i koje su rezultirale hapšenjem 149 lica, krijumčara oružjem”, rekao je Štok.

On je pozdravio činjenicu da su danas svi granični prelazi u BiH priključeni na Interpolov sistem, koji im omogućava pristup bazama podataka Interpola i efikasnu borbu protiv terorizma i svih oblika kriminala.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *