Kao primjer on je za zagrebački “Večernji list” naveo da se u opštinama Lapac, Dvor i drugim zapošljavaju ljudi iz Gospića i Siska kako se ne bi zaposlili tamošnji pripadnici srpske manjine.
Prema istraživanju Srpskog demokratskog foruma iz 2012. godine, na području deset jedinica lokalne samouprave na kojem pretežno živi srpsko povratničko stanovništvo nema značajnih pomaka u ostvarivanju etničke ravnopravnosti pri zapošljavanju.
Srbi povratnici i dalje su izloženi procesima socijalne izolacije, društvene mimikrije, te nemogućnosti reintegracije u društvo – navodi se u istraživanju.
U opštini Dvor, u kojoj je 61 odsto stanovništva čine Srbi, u javnim službama zaposleno je samo 26 odsto Srba, dok u Kninu, gdje su Srbi 21 odsto stanovništva, u javnim je službama radi osam odsto Srba.
U tekstu o položaju Srba u Hrvatskoj zagrebački dnevnik navodi da, osim problema sa zapošljavanjem, Srbe muči i trend porasta nasilja prema njima.
U prvih šest mjeseci ove godine zabilježeno je više slučajeva nasilja, netolerancije i govora mržnje prema Srbima nego u prošloj godini, kada su zabilježena 82 slučaja, podaci su Srpskog narodnog vijeća i Samostalne demokratske srpske stranke /SDSS/.
Autor studije “Nasilje i netolerancija prema Srbija u 2014. godini” Tamara Opačić konstatuje da u posljednje vrijeme raste i broj medija koji koriste desničarski diskurs prema Srbima.
Stav političkog analitičara iz Zagreba Žarka Puhovskog je da se položaj Srba pogoršao, i to posebno ulaskom Hrvatske u EU.