DW: Prisluškivanje, smrtni slučaj i tužbe – pozadina spora VW-a i Preventa

August 19, 2020, 3:15 pm

“Špijunska afera u najvećem evropskom automobilskom koncernu Volkswagenu sve više liči na krimić: prošle nedjelje je u izgorjelom automobilu pronađen leš navodnog doušnika protiv kojeg Državno tužilaštvo Braunšvajg provodi istragu. Do sada nije zvanično potvrđeno da li se radi kod te mrtve osobe stvarno o glavnom osumnjičenom, jednom menadžeru automobilskog koncerna. Na lešu za sada nisu pronađeni tragovi nasilne smrti”, piše “Deutsche Welle” u osvrtu na sport VW-a i Preventa.

Podsjeća da je prije tri mjeseca u požaru stradala kuća tog osumnjičenog. On je u međuvremenu bio privremeno udaljen sa radnog mjesta jer je navodno 2017. i 2018. snimao razgovore jedne radne grupe VW-a. Tema tih razgovora bilo je postupanje s nepoželjnim isporučiteljem dijelova Preventom.

Volkswagen i Prevent već godinama vode ogorčenu borbu. Prevent se nalazi u vlasništvu bosansko-hercegovačke poduzetničke porodice Hastor.

“DW” podsjeća da je imidž VW-a već narušen zbog skandala oko manipulisanja podacima o količini štetnih izduvnih gasova kod dizelaša.

“I Prevent u BiH ne uživa posebno veliki ugled. On se smatra prototipom igrača iz faze agresivnog kapitalizma nakon kraja rata. Firma, koju je osnovao Nijaz Hastor, na glasu je kao asocijalan poslodavac s nekompetentnim menadžmentom, što redovno rezultuje štrajkovima i sudskim tužbama. Hastor je svojevremeno bio menadžer u Tvornici automobila Sarajevo (TAS) u kojoj su u doba Jugoslavije 20 godina proizvođeni VW-ovi automobili. Porodica Hastor se drži podalje od javnosti. Nijedan njen član ne živi u BiH. Nijaz Hastor i njegovi sinovi Damir i Kenan povremeno navraćaju u domovinu kako bi vodili sastanke Nadzornog odbora – ali skoro nikada ne nastupaju u javnosti. Za PR brinu zaposlenici Preventa na vodećim funkcijama”, piše njemački portal.

Dodaje da istovremeno nema nikakve sumnje u uspješnost firme. Prevent na svojoj internet stranici navodi da ima više od 10.000 zaposlenih širom svijeta, od toga samo u BiH njih 7.500. Dakle, to je u toj zemlji važan poslodavac, s obzirom na stopu nezaposlenosti od 18 odsto (prije korona-krize). Izvan BiH najveći broj zaposlenih Prevent ima u Njemačkoj.

“Preventove njemačke firme-kćerke ES Automobilguss i Car Timm su u kolovozu/avgustu 2016. privremeno obustavile isporuku kućišta za mjenjače i presvlake za sjedala. Zbog toga je VW na nekoliko dana morao prekinuti proizvodnju u svojim tvornicama. Preventove firme su optužile VW za zloupotrebu položaja. Navele su da je proizvođač automobila ‘bez otkaznog roka i razloga’ prekinuo saradnju i odbio za to dati finansijsku nadoknadu. Firme su obrazložile da su prekinule isporuku dijelova kako bi zaštitile sebe i borile se za budućnost svojih zaposlenika. Ali Bernd Osterloh, moćni predsjednik radničkog vijeća VW-a, je izjavio: ‘Po našem mišljenju jasno je da odgovornost snosi liferant'”, podsjeća “Deutsche Welle” i dodaje:

“Nije jasno krije li se iza tog sukoba borba oko cijena – ali o tome se i danas špekulše. Zbog ogromnih finansijskih opterećenja usljed skandala oko dizelaša, koji je izašao na vidjelo u jesen 2015. godine, Volkswagen je 2016. morao uvesti stroge mjere štednje”.

“Ne vidim nikakvu povezanost s dizel-aferom”, ustvrdio je svojevremeno analitičar Frank Švope iz banke NordLB u razgovoru za “DW” i dodao:

“Ali naravno, opet su tu negativni napisi u medijima koji na kraju VW koštaju i novac”.

“DW” dodaje da je Volkswagen iscrpio sve svoje pravne mogućnosti kako bi ponovo pokrenuo isporuku dijelova za proizvodnju. Koncern je očigledno bio potpuno “ovisan o liferantima”. A prvenstveno se kod važnih dijelova mjenjača za svoj uspješni model Golf pretežno oslanjao samo na jednog isporučioca. Taj je princip u branši poznat kao “single sourcing” (dobavljanje iz jednog izvora).

Portal potom prenosi riječi Ferdinanda Dudenhofera, njemačkog ekonomskogi stručnjaka za automobilsku industriju, koji je u vezi s tim još 2016. govorio o “greškama” kod VW-a.

“Ako se već oslanja na single sourcing, potreban je vrlo solidan i jako stabilan poslovni odnos”, rekao je on tada.

Ta obustava isporuke dijelova znatno je poremetila proizvodnju, prije svega modela Golf u sjedištu VW-a u Volfsburgu.

Razlaz uprkos dogovoru

Nakon mukotrpnih pregovora sukobljene strane su na kraju iznenađujuće brzo postigle dogovor u sporu oko isporuke. Detalji nisu objavljeni. Dogovoreno je, kako se saznalo iz VW-a, da se sadržaj sporazuma drži u tajnosti. Istovremeno je list “Hannoversche Allgemeine Zeitung”, pozivajući se na izvor u pregovaračkim timovima, prenio da su kompanije sklopile dugoročno partnerstvo.

“Ali VW je u martu 2018. raskinuo sve ugovore s Preventom. Od tad obje stranke vode nekoliko sudskih postupaka zbog odštete i međusobno se zasipaju optužbama. Prethodno je automobilski koncern očigledno dugo vijećao o tome da li i kako se riješiti Preventa. Upravo tokom tih vijećanja ilegalno je snimljeno 50 sati audio-materijala i dostavljeno internetskom portalu ‘Business Insider’. Postoji opravdana sumnja da je glavni osumnjičenik za tu aferu prisluškivanja mrtav – pojedinosti slučaja su i dalje nepoznate. Kada je krajem jula po prvi put izvještavano o spornim snimcima, Prevent je saopštio “da je odgovornima u Vokswagenu očigledno svako sredstvo opravdano kako bi se riješilo nezavisnih liferanata’. Firma je demantovala, kako je rečeno, ‘učestvovanje u nastanku tih snimak i svako saznanje o tome'”, zaključuje “DW”.

Nezavisne.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *