Prije 20 godina ubijen je premijer Srbije i lider DS-a Zoran Đinđić. Prema presudi sudskog vijeća, Milorad Ulemek je organizovao atentat, a Zvezdan Jovanović ispalio hice. Još deset osoba im je pomoglo. Đinđić je bio prvi premijer Srbije poslije pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine.
Porodica ubijenog premijera položila je danas vijenac na njegov grob u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Vijenac su položili Đinđićeva supruga Ružica i sin Luka u prisustvu više desetina građana.
Prije tačno dvije decenije, ispred sjedišta Vlade Srbije ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Na Đinđića je pucao snajperom pripadnik Jedinice za specijalne operacije Zvezdan Jovanović. Nekoliko sati nakon ubistva, proglašeno je vanredno stanje, koje je trajalo do 22. aprila. Na mjestu na kojem je izvršen atentat vijence su položili premijerka Srbije Ana Brnabić i članovi Vlade. Ubistvo je, poručuje Brnabić pokazalo koliko je država tada bila neorganizovana.
Članovi i funkcioneri DS-a danas su zajedno sa okupljenim građanima obilježili su 20 godina od ubistva tradicionalnom “Šetnjom za Zorana” od Vukovog spomenika do Novog groblja gdje su u Aleji zaslužnih građana položili vijence na Đinđićev grob.
Da Đinđić može danas da vidi Srbiju, u smislu njenih evropskih integracija i u tome kako ekonomski napreduje, on bi zaista bio srećan, kaže nekadašnji Đinđićev blizak saradnik i sadašnji ministar saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.
Riječi i djela pokojnog premijera Zorana Đinđića i način na koji je nastojao da pokrene ljude inspiracija su i danas, dvije decenije nakon njegovog ubistva, poručuje ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
“Velika tuga, naravno, zato što je tada postojala jedna obećavajuća situacija koja je brzo prekinuta u vrijeme kada je napredak mogao biti brz. Mislim da je to bilo vrijeme kada se mogao napraviti napredak. Đinđićeve riječi i djela i dalje su inspiracija. Osjetio sam se veoma inspirisan njegovim riječima, naporima da ohrabri ljude, da se pokrenu kada mogu, da stvari budu urađene kada mogu“, rekao je Hil.
Za ubistvo Đinđića su na po 40 godina zatvora osuđeni nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i Zvezdan Jovanović kao neposredni izvršilac kao i desetorica saučesnika, dok su dvojica vođa “zemunskog klana” Dušan Spasojević i Mile Luković Kum ubijeni u policijskoj akciji „Sablja“, prilikom hapšenja. Ove nedjelje je, posle izdržane kazne, izašao jedan od osuđenih članova zemunskog klana – Dušan Krsmanović. U završnim riječima je izrazio kajanje, ali ne zbog ubistva.
Izvor: TV K3