Dvadeset godina od atentata na Jozu Leutara (VIDEO)

March 16, 2019, 4:49 pm

U sarajevskom naselju Ciglane jutros je obilježeno 20 godina od atentata na Jozu Leutara, nekadašnjeg federalnog zamjenika ministra unutrašnjih poslova. Tog 16. marta 1999. godine u jutarnjim satima u Golfu, u kojem se nalazio Leutar, aktivirana je eksplozivna naprava, pri čemu je on zadobio povrede, kojima je podlegao 28. marta 1999.

Počinioci i nalogodavci još nikada nisu pronađeni.

Prije tačno 20 godina, u 7 sati i 45 minuta Jozo Leutar, zamjenik ministra unutarnjih poslova Federacije krenuo je na posao približavajući se naselju Ciglane, u blizini tadašnje zgrade ambasade SAD-a automobil je eksplodirao.

Leutar je životno ugrožen prebačen u bolnicu Koševo, gdje je nakon 12 dana izgubio bitku za život te preminuo u Univerzitetsko-kliničkom centru Sarajevo 28. ožujka. Dan kasnije izvršena je obdukcija koja je pokazala da je smrt nastupila uslijed teške povrede mozga.

Na zahtjev tadašnje Federalne vlade, statički dio uviđaja obavio je američki FBI, a u istragu su bili uključeni i pripadnici Federalnog MUP-a, SFOR-a, MSU-a, IPTF-a. 3 dana nakon atentata u zgradi ambasade SAD-a u Sarajevu pripadnici FBI-a predstavili su prikupljene informacije.

– Od mjesta polaska vozila do mjesta eksplozije su 133 metra, na osnovi tragova vidljivih i pronađenih na mjestu događaja utvrđeno je da je riječ o improviziranoj eksplozivnoj napravi postavljenoj ispod poklopca na nosaču motora, a pored ispušne cijevi, eksploziv je postavljen tako što je jedan dio kuglica imao usmjereno djelovanje prema poklopcu motora, dok je drugi bio usmjeren prema kontrolnoj ploči vozila (prema suvozaču), vozilo nije otključavano, a pripremljeni eksploziv može se postaviti za 15 sekundi…- stoji u tadašnjem izvještaju.

Iako je na ovom slučaju radio veliki broj i domaćih i stranih istražnih tijela slučaj Leutra nikada nije riješen. Podsjetimo, pune dvije godine u sarajevskom Kantonalnom sudu vođen je proces protiv šestorice optuženih Ivana Andabaka, Dominika Ilijaševića Come, Željka Ćosića, Zorana Bašića, Jedinka Bajkuše i Marija Miličevića Baje – inače osuđenog za otmicu Ante Jelavića. Svi oni su uslijed nedostatka dokaza naposlijetku oslobođeni. Od tada do danas ovaj slučaj nije riješen – prebacivan je iz suda u sud, iz nadležnosti u nadležnost – ali počinioci i nalogodavci još uvijek nisu pronađeni – za rad čijih interesa – ne može se sa sigurnošću tvrditi.

(TV K3)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *