“Јasno je da se iza neovlašćenog zabravljivanja sabornog pravoslavnog hrama u Prištini krije nastojanje da se potpuno izbrišu svi tragovi postojanja srpskog naroda u tom gradu, u kojem je, podsetiću, do 1999. godine živelo više od 50.000 Srba”, naveo je Đurić u saopštenju.
Međunarodna zajednica, istakao je on, ne smije da dopusti da nasilničkim uzurpiranjem hrama Srpske pravoslavne crkve /SPC/ i simbolički bude okončano brutalno etničko čišćenje Srba iz Prištine i obesmišljeno svako nastojanje da se na Kosovu i Metohiji stvori makar zametak multietničkog društva.
“Srbima na Kosovu i Metohiji upućena je jasna poruka da njihova kultura i religija nisu dobrodošli na Kosovu i Metohiji. Ovim činom je još jednom potvrđen i besmisao nastojanja samoproglašenog Kosova da postane članica Uneska, jer kulturna baština se ne štiti paljenjem ili stavljanjem lanaca i katanaca”, naveo je Đurić.
Prema njegovim riječima, slučaj Hrama Hrista Spasa u Prištini je ogledan primjer nesposobnosti jednog političkog establišmenta da brine o srpskoj kulturnoj i vjerskoj baštini, a ovim je još jednom pokazao da to niti može, niti želi.
Nepoznate osobe isjekle su postojeće katance na Hramu Hrista Spasa u Prištini i postavile svoje, bez ikakve konsultacije sa SPC-om.
Izvor: Srna