Đurić: Albanci nisu sami donijeli odluku da isprovociraju zamalo krvoproliće

January 15, 2017, 12:15 pm

On je podsjetio na izjavu premijera samoproglašenog Kosova Ise Mustafe u kojoj zahvaljuje EU i SAD za podršku takvoj ekstremnoj akciji da se zaustavi putnički voz iz Beograda za Kosovsku Mitrovicu, te napomenuo da se još nije mogao čuti nikakav demanti te tvrdnje.

“Ne mislim da su Albanci ovu odluku da isprovociraju ovakvo zamalo nasilje i krvoproliće, doneli bez neke šire podrške. Vrlo retko se oni tako ponašaju i vrlo retko samostalno bilo šta rade”, rekao je Đurić za TV “Pink”.

Đurić je rekao da posebno smatra neprihvatljivim stav portparola EU /Maje Kocijančič/ da tobože cijela ta situacija u vezi sa blokadom voza nije njihov posao i problem.

“Pa šta je njihov posao, ako ne da obezbede slobodu kretanja, poštovanje osnovih ljudskih prava i spreče nasilje i ugnjetavanje, zveckanje oružjem i izazivanje rata”, zapitao je Đurić.

Đurić je istakao da se ćuti na najgore moguće ugrožavanje ljudskih prava Srba na Kosovu i Metohiji, kao i na kršenje međunarodnog prava u slučaju Srbije, a s druge strane se puštaju na slobodu zločinci kakav je Ramuš Haradinaj.

On je podsjetio da je Srbija prvi put od ratnih sukoba, poslala jasnu poruku da nije spremna da ćutke gleda kako srpski narod na Kosovu i Metohiji ugnjetavaju i da je spremna da reaguje.

“Oni koju su možda bili spremni da povuku najgore moguće poteze koji bi rezultirali pogromima, poput martovskog 2004. i onog 1999. godine, sada znaju da je Srbija spremna da zaštiti svoj narod”, istakao je Đurić.

Đurić je rekao da slučaj sa vozom nije prva suluda provokacija Prištine, s ciljem da izlože Srbe pritiscima i izazovu sukob sa Beogradom.

On je podsjeti na zabranu ulaska na Kosovo školskih knjiga za srpske đake, smjenu srpskog ministra Ljube Marića, zakon o konfiskaciji “Trepče”, zaključavanje vrata srpske crkve u Prištini, na zabranu ulaska predsjedniku Srbije Tomislavu Nikoliću za Božić.

Prema njegovim riječima, u slučaju blokade putničkog voza riječ je o najgorem mogućem ograničavanju ljudskih prava, kršenju prava na slobodu kretanja, koja je zagaratovana svim domaćim i međunarodnim propisima, kao i sporazumom između Beograda i Prištine.

“Dovedeni su albanski specijalci da se srpski narod na Kosovu i Metohji izloži ugnjetavanju. A dnevno sa Kosova kroz centralnu Srbiju prolaze desetine albanskih prevoznika, sa različitim napisima na albanskom jeziku i niko ne pravi problem”, dodao je Đurić.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *