Na Dugoj Njivi, kod Modriče, obilježava se 26 godina od operacije “Koridor 1992”, kojom su spojeni istočni i zapadni dijelovi Republike Srpske i omogućena veza sa Srbijom.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović rekao je da je borba za Koridor bila jedna od najbitnijih bitaka koja je doprinijela tome da na ovim prostorima narod živi u slobodi.
Savanović je istakao da je Republika Srpska, verifikovana Dejtonskim sporazumom, danas slobodna i garantuje sva prava svim njenim građanima.
“To je naš okvir za život i niko nema pravo, ni pojedinci ni grupacije, da osporavaju i umanjuju snagu Republike Srpske”, naveo je Savanović.
Rekao je da sve patriote, “dobronamjerni ali i oni koji su zavedeni”, moraju dati doprinos da Srpska bude još jača i stabilnija.
On je podsjetio da je Republika Srpska stvorena u ratu za koji je oko 30.000 ljudi dalo život, te naglasio da Vlada Republike Srpske u granicama svojih mogućnosti vodi maksimalnu brigu o boračkim kategorijama.
U tom kontekstu Savanović je podsjetio da će Vlada Srpske na sutrašnjoj sjednici donijeti odluku da oko 600 demobilisanih boraca koji imaju 65 godina, ali nemaju 15 godina osiguranog staža, dobijaju mjesečni iznos najniže penzije.
Ranije je u manastiru Svetog velikomučenika kneza Lazara na Dugoj Njivi kod Modriče Svetom arhijerejskom liturgijom počelo obilježavanje 26 godina od proboja Koridora, jedne od najvećih vojnih pobjeda Vojske Republike Srpske u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Svetu arhijerejsku liturgiju služio je Njegovo preosveštenstvo umirovljeni episkop srednjevropski Konstantin koji će potom pred spomen-obilježjem služiti parasos za 413 boraca poginulih prilikom proboja “Koridora života”.
Tokom manifestacije pušteno je 12 bijelih i jedan crveni golub kao znak mira i znak sjećanja na 12 banjalučkih zvjezdica umrlih 1992. godine i trinaestu preminulu kasnije.
Direktan povod za akciju “Koridor života” bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
Nakon parastosa i polaganja vijenaca obavljen je obred lomljenja slavskog kolača, kojim se obilježava manastirska slava Sveti car Lazar.
Od 12.00 časova planirano je obraćanje zvaničnika i kulturno-umjetnički program, u kojem će učestovati glumci Narodnog pozorišta Republike Srpske iz Banjaluke i hor “Vila” iz Prijedora.
I ove godine najavljen je marš 300 učesnika operacije “Koridor 1992” i građana iz Osječana kod Doboja, dug 12 kilometara, u znak sjećanja na 12 banjalučkih beba.
U okviru obilježavanja ovog značajnog datuma u Skugriću kod Modriče sinoć je obilježno spajanje Istočno-bosanskog i Prvog krajiškog korpusa Vojske Republike Srpske, kojim je zvanično 28. juna 1992. godine oslobođen put prema istočnom dijelu Republike Srpske i Srbije.
Vojna operacija Proboj koridora trajala je od 14. do 28. juna na prostorima cijele Posavine, čime je okončana 42 dana duga kopneno-vazdušna blokada zapadnog dijela Republike Srpske i Republike Srpske Krajine sa oko 1,5 miliona stanovnika.
U akciji “Koridor 1992”, koja je označena kao sudbonosna, poginula su 273 borca Vojske Republike Srpske, 70 boraca Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i 70 boraca Vojske Republike Srpske Krajine. Ranjeno je 1.918 boraca.
Akcija je počela nakon što su snage HVO-a, zauzimanjem Modriče, presjekle kopneni put između zapadnog dijela Srpske i tadašnje SAO Krajine sa istočnim dijelom Srpske i Srbijom.
Akciju “Koridor 1992” izvele su združene jedinice Vojske Republike Srpske i Srpske Vojske Krajine protiv vojnih i paravojnih snaga muslimansko-hrvatske koalicije.
Ovom bitkom oslobođeni su Modriča, Odžak, Derventa i Brod.
Kompletna vojna operacija proboja i obezbjeđivanja Koridora završena je 6. oktobra 1992. godine izlaskom srpske vojske na rijeku Savu na prostoru Brda.
(RTRS)