Drugog dana SET-a otvorene teme vezane za tržište električne energije i stvaranje pravnih regulativa za budućnost (FOTO/VIDEO)

March 21, 2024, 5:01 pm

Samit energetike u Trebinju održava se drugi dan a teme vezano za tržište električne energije, trgovanje na berzama i panel-diskusija o gasu kao tranzitnom gorivu i druge stvari su predmet rasprave. U duhu slogana ”Energetska održivost zapadnog Balkana” poručeno je kako su obnovljivi izvori energije jedini način da se Srpska, BiH i zemlje u okruženju nađu u boljem položaju po pitanju ekonomske održivosti te da je bitno izgraditi zakonske regulative po tom pitanju.

Uloga novih tržišnih učesnika u daljem razvoju tržišta električne energije ali i stvaranje novih regulativa bila je jedna od tema ovogodišnjeg SET-a o kojoj su govorili i panelisti ispred kompanije EFT Group iz Beograda koji su poznati u regionu kao neko ko razvija najviše projekata po pitanju obnovljive energije.

Senior menadžer ove kompanije Mladen Apostolović navodi da su na panelu pričali o fleksibilnosti i o daljim potrebama za unapređenje regulatornog okvira koji je aktuelan jer se mijenjaju zakoni po evropskoj direktivi.

”To je preduslov da se sve veći broj obnovljivih izvora,koji kroz različite objekte koji postaju sve aktuelniji i prisutniji na ovim prostorima, dodatno iskoristi u pružanju usluga fleksibilnosti a što će pomoći i operatorima sistema u očuvanju stabilnosti energetskog sektora. Na taj način svako će dobiti i način da zaradi ali i da doprinese razvoju ali i očuvaju svoje fukcije. Bitno je istaknuti i kako se na taj način privlače i investicije koje su neophodne”, rekao je Apostolović.

Ovaj događaj koji se dešava u Trebinju a koji okuplja razne stručnjake daje i važnu mogućnost da svako da svoje mišljenje bilo da je sektora energetike, preduzetništva ili drugih oblast.

”Ovo je idealna prilika da se saznaju razne informacije o tome šta se radi na primjeru zakona ali i drugih oblasti kao što je proizvodnja i izgradnja značajnih objekata i uređaja. Ovdje se mogu i otriti novi trendovi i principi u elektroenergetskom sistemu što je bitno za sve nas koji se bavimo ovom oblasti ”, rekao je Apostolović.

Da je za BiH i zemlje regiona bitno da u budućnosti koriste obnovljive izvore energije navodi i Jasmina Trkulja ispred sekretarijata Energetske zajednice podsjećajući da je BiH preuzela odgovornost da sprovede energetsku tranziciju. A to kako pojašnjava Trkulja podrazumijeva i povećavanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora kao i stvaranje potrebnih kapaciteta uz povlačenje uglja i drugih fosilnih goriva iz upotrebe.

”Mi smo kao region još u poziciji da nismo počeli iz upotrebe da izbacujemo elektrane na ugalj a nažalost još nismo postigli takav rezultat da imamo proizvedenih dovoljnih količina iz obnovljivih izvora energije. Mi na nivou zapadnog Balkana imamo svega šest do sedam procenata prozvedene energije iz solarne energije i vjetra. Pred nama je da u budućnosti donesemo pravne i regulatorne okvire koji su bitni za budućnost. Moram da naglasim da su zemlje regiona to trebale uraditi do kraja prošle godine. Međutim sve zemlje aktivno rade na usklađivanju propisa i očekujemo pozitivne rezultate ”, rekla je Trkulja.

Iskoristila je i priliku te je pohvalila organizaciju SET-a rekavši kako ovaj događaj iz godine u godinu, okuplja sve veći broj panelista ali i otvara različite teme bitne za energetsku budućnost.

”Sigurno je da ovakav događaj doprinosi boljoj saradnji na Balkanu a što treba da bude težnja zemalja u regionu. To podstičemo i mi iz Energetske zajednice te očekujemo da se donose zajednička rješenja koja će značiti za sve zemlje. Nama je u interesu i po pitanju dekarbonizacije da se što prije postigne dijalog i da sve zemlje krenu putem prelaska na obnovljive izvore energije ali će to biti još dug proces ”, rekla je Trkulja.

Direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović navodi kako se kroz sedam panela otvaraju značajne teme po pitanju budućnosti energetske održivosti zapadnog Balkana. Ističe kako je za zapadni Balkan važno da nastupa zajedno na putu energetskog razvoja te na taj način i Samit u Trebinju šalje poruku da su zemlje regiona uključujući BiH spremne prije svega da izgrade energetske kapacitete a zatim i usvoje zakonske osnove.

”I u tom smislu mi smo procijenili da je prvo nepohodno izvršiti investicije po pitanju izgradnje objekata za obnovljive izvore energije jer tu se električna energija dobija po nižoj cijeni u odnosu na druge izvore. I svakao da se najbrži kilovat čas može dobiti iz sunca a onda i iz vjetra i vode. Zato je i Republika Srpska krenula da investira u izgradnju takvih objekata koji treba da joj pruže energetski potencijal za budućnost. Po meni, onaj ko ne bude investirao u obnovljive izvore energije moraće u budućnosti da povećava cijene jer neće moći da se izbori sa skupim izvorima električne energije ”, rekao je Luka Petrović, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske.

Na samitu će biti otvorene i teme vezano za održavanje postojećih proizvodnih postrojenja a gdje će se razgovarati o njihovoj budućnosti kroz produžetak rada ali i o upravljanju solarnim elektranama i njihovom uključivanju u sistem.

(TV K3)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *