Na današnji dan prije dvije godine u Tesliću je 3.3.2019. održan referendum o opozivu načelnika opštine Teslić Milana Miličevića. Imajući u vidu da se sprovodio nekoliko mjeseci nakon ubjedljivog poraza opozicije i tadašnjeg Saveza za promjene na opštim izborima 2018. godine, oni koji su pokrenuli proceduru opoziva bili su stopostotno sigurni da će uspjeti opozvati načelnika, toliko da su opušteno davali izjave da će svako od njih snositi ličnu odgovornost i podnijeti ostavku pred narodom, ukoliko opoziv ne uspije. Dobar dio medija u Republici Srpskoj i BiH takođe su bili podložni sličnom ubjeđenju.
Niko nije vjerovao da su u Tesliću može dogoditi čudo, jer su sve nade u promjene pale u vodu nekoliko mjeseci ranije, a atmosfera u Republici Srpskoj po pitanju opozicionog djelovanja i daljeg osipanja opozicije, bila je samrtna.
Čudo se ipak desilo. Teslić je uz svog načelnika je postao senzacija u cijeloj BiH, simbol otpora i pobjede, tračak svjetlosti i nade u sumraku pravne države i sistema, trulog izbornog procesa. Teslić je pokazao da se režim može pobijediti da otpor nije uzaludan, da uporna borba i odlučnost moraju dati rezultate.
Na referendumu u Tesliću desila se do tada neviđena izborna krađa, ubacivanje lažnih glasačkih listića i lažiranje zapisnika na gotovo svih 68 redovnih biračkih mjesta, kao i krađa glasova putem pošte, zamjena glasačkog materijala, zapisnika, pečata i vreća.
Pakleni plan je izgledao savršeno, ali nije uspio zahvaljujući odličnoj organizaciji SDS u Tesliću i velikom zalaganju i upornosti kako načelnika Miličevića i njegovih saradnika, tako i aktivista na terenu i na biračkim mjestima, koji su zaustavili izbornu krađu. Izborna krađa je po prvi put dokumentovana, a počinioci identifikovani i protiv njih podnesene krivične prijave.
Nakon Teslića postavilo se pitanje, šta tek SNSD radi u drugim opštinama i gradovima, gdje uglavnom nema takve organizacije? Odgovor na to pitanje vidjeli smo nedavno u praksi na poništenim i ponovljenim izborima u Doboju, gdje se izborna krađa mjeri sa preko 15 hiljada ukradenih glasova, a vlastodršci se ponašaju kao da je sasvim normalna i uobičajena pojava.
Da li vlast na ovaj način svuda godinama dobija izbore? Da li je narod na taj način osuđen na vlast kakvu ne zaslužuje i ne želi, te da zapravo nema nikakvog uticaja ni izbora nad svojom sudbinom i budućnošću?
Ni nakon dvije godine počinioci izborne krađe u Tesliću nisu procesuirani, jer bi njihovo kažnjavanje u skladu sa zakonom svjetlom iz Teslića obasjale tamu u čitavoj Republici Srpskoj, a one koji su nas obavili tom tamom takođe dovelo pred lice pravde.
Republika Srpska je i dalje u tami, ali svjetlo u Tesliću i dalje sija za one koji žele da ga vide. Nakon Teslića svjetlo je obasjalo i Bijeljinu i Banjaluku, čiji su novoizabrani gradonačelnici i prije preuzimanja dužnosti posjetili upravo Teslić i načelnika Miličevića zbog iskustva u izazovima koja ih očekuju, s kroz koja je on sa građanima Teslića prošao.
Svjetlo je obasjalo na Posavinu, na opštine Brod i Modriča, koji su uz Derventu imali i direktnu pomoć u organizaciji od saradnika Milana Miličevića koji stoje iza odbrane Teslića na referendumu 3.3.2019. godine.
Referendum u Tesliću uz promjene sa lokalnih izbora prošle godine, predstavlja podstrek da su promjene u cijeloj Republici Srpskoj moguće, ukoliko oni koji treba da ih sprovedu u djelo, imaju znanje, volju i iskustvo kako da dovedu do rušenja režima i izmjene sistema u Republici Srpskoj nabolje.
OO SDS Teslić