Posjetu najvećem gradu Srpske upriličili su 25 srpske djece iz Benkovca sa sveštenicima Bojanom Savićem te Aleksandrom Vujko. Narodni poslanik, Nebojša Drinić bio im je domaćin te je zajedno sa njima posjetio Narodnu i univerzitetsku biblioteku Republike Srpske.
Srbi u Dalmacij vuku duboke korijene te je očuvanje nacionalnog identiteta ovog dijela srpskog etnicizma od krucijalnog značaja. Osnova saradnje Eparhije Dalmatinske sa Gradom Banjaluka poruka je zajedništva i njegovanja pisma, jezika, te sjećanja na naše nacionalne tribune poručio je potpredsjednik gradskog odbora PDP Banjaluka Nebojša Drinić.
“Jako su izazovna vremena i samo možemo naš identitet srpskog naroda da očuvamo na način da šaljemo poruke zajedništva zato pokazujemo, uvijek kada god možemo, da je Banjaluka grad otvoren za sve a posebno za naš narod koji je u rasejanju, koji živi daleko odavde. Koji živi u drugim državama da imaju svoju maticu da imaju svoj narod i kada god žele da mogu tu da dođu i da se osjećaju kao svoji na svome” poručio je Drinić.
Današnji posjet započeo je u spomen sobi „Petru Kočiću“ čija je postavka prilagođena 21 vijeku.
Usljed nedostatka predmeta Srpski jezik, kao i ostalih školski predmeta vezanih za nacionalni i kulturni identitet jedini način upoznavanja ovilježja našeg naroda je predmet pri crkvi pod nazivom „Ćirilica“, na kome su, zahvaljujući sveštenicima Eparhije Dalmatinske djeca dosta naučili, jer u zvaničnoj školi kažu nemaju takve mogućnosti. Osim modernog ambijenta spomen sobe djeca su oduševljena Banjalukom, koju će, uvjeravaju posjetiti ponovo.
Tokom dvonevnog posjeta, za djecu je upriličeno upoznavanje znamenitosti Banjaluke, vožnja panoramskim autobusom kao i obilazak hramova i manastira. Sveštenik iz Benkovačke eparhije, Bojan Savić zahvalan je na gostoprimstvu Gradu Banjaluci.
Djeci je priređen prijem u Gradsku upravu, šetnja ulicama grada i druženje uz domaće krajiške sprecijalitete.
Izvor: TV K3