Predsjednik Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun ocijenio je da će pojačanje snaga KFOR-a biti usmjerena ka administrativnoj liniji i da Kfor nije bio zadovoljan tom odlukom, jer ona znači da će preuzeti poslove koje je do sada na sjeveru obavljala tzv. kosovska policija.
On je, povodom najave da će novi broj vojnika britanskog i njemačkog kontingenta Kfora biti raspoređen na KiM, za Kosovo onlajn rekao da je to bio zahtjev Beograda.
– Beograd je sam tražio da se poveća broj pripadnika Kfora na sjeveru KiM i da poslove koji sada obavljaju pripadnici specijalizovanih, militarizovanih jedinica na sjeveru, a koje isključivo terorišu Srbe, preuzme KFOR – rekao je Drecun.
Podsjetio je da KFOR nije odreagovao na taj zahtjev Beograda.
– Naravno, iz komande Kfora nisu zadovoljni zahtjevima Beograda da preuzmu poslove koje obavlja takozvana kosovska policija, ali je očigledno u štabu NATO donesena odluka da se zbog aktuelne situacije poveća broj pripadnika Kfora, da određene zemlje daju dodatne snage koje su pripremljene u rezervi kada to potrebe zahtijevaju. Imajući u vidu da politički zapad, odnosno NATO, a samim tim i komanda Kfora, smatraju da su tragični događaji u Banjskoj zapravo neka vrsta terorističkog akta, oni postepeno sve više, nažalost, upiru prst u zvanični Beograd, i ako imamo priznanje osobe koja je organizovala tu grupu, pripremila i ušla sa tom grupom i ako je rečeno da država Srbija sa tim nema veze. U NATO smatraju da treba da pojačaju svoje prisustvo i to posebno uz administrativnu liniju da bi zatvorili sve moguće pravce za eventualno ubacivanje novih takvih grupa – navodi Drecun.
Ističe da će pojačanje koje stiže biti, prije svega, usmjereno na obezbjeđivanje administartivne linije.
– Tako da će to pojačanje koje stiže biti prvenstveno usmjereno ka administrativnoj liniji, a to jednostavno sve ove druge aktivnosti koje su policijske prirode prepušta takozvanoj kosovskoj policiji i sebe svrstava u neki treći bezbjednosni prsten na Kosovu i Metohiji. Prva je Britanija odlučila da pošalje dio bataljona od 200 ljudi da bi pojačali prisustvo. Vidimo da Njemačka otvara mogućnost da pošalje dodatne snage i mislim da su u pripremi i neke druge snage kao što su recimo turske i još nekih zemalja – kaže Drecun.
NATO će sada, kako navodi, iskoristiti situaciju da pojača prisustvo Kfora na administratuvnoj liniji da bi spriječili, kako oni kažu, pokušaje nove destabilizacije.
– To će biti neka vrsta zaštite za Aljbina Kurtija i njegove militarizovane policijske jedinice da može nesmetano da obavlja teror pod izgovorom vršenja nikle antiterorističke akcije koje je on proglasio na cijelom sjeveru Kosova – istakao je Drecun.
RTRS (Foto: arhiva)