– Јa sam prvi objavio šta se zaista desilo u Račku, cijelu akciju u knjizi Drugi kosovski boj. To je citirao pokojni Slobodan Milošević u Haškom tribunalu u uvodnoj riječi odbrane. Taj slučaj Račak je bio temeljni stub optužnice Haškog tribunala protiv Miloševića vezano za događaje na Kosovu i Metohiji. Nakon tog citata koji je Milošević iz moje knjige izvukao i još nekih događaja, sud je odustao od tog dijela optužnice. Potpuno je povučena, izbačena optužnica vezana za sam slučaj Račak. To dovoljno govori o tome da nije bilo dokaza, da nije bilo nikakvog masakra – rekao je Drecun.
Ipak, kako kaže, neshvatljivo je da se 25 godina istrajava u tome da se laž prikaže kao istina i da se Srbija i dalje optužuje za nepostojeći masakar.
Drecun je istakao da se ranije sreo sa Vilijamom Vokerom u Rogovu, kao i sa britanskim generalom i da je vidio “koliko su ti ljudi spremni na manipulisanje onim što se događalo”.
Navodi i da je Voker prije novinara bio stigao u Račak i da je pripremio scenografiju. Kada su stigle novinarske ekipe, neka tijela su bila premještena u susjedno selo, a dio pripadnika tzv. OVK presvučen je u civilnu odjeću. Iako su govorili o masakru, krvi nije bilo, kao ni čaura.
Podsjeća i da su prije početka akcije službe bezbjednosti Srbije najavile OEBS-u da će akcija biti izvedena.
– Ako neko želi da počini masakar, pa nije valjda lud da nekome kaže. OEBS dolazi, raspoređuju se kada treba da počne akcija tu na putu ispred sela i sve vrijeme je prisutan dok traju sukobi u selu Račak – rekao je Drecun.
Istražni sudija Danica Marinković, koja je tada radila na slučaju Račak, više puta je izjavljivala da je ocjena Vokera da se u Račku dogodio masakr i ratni zločin bila – laž.
U najnovijem obraćanju ističe da je istina od samog početka bila poznata svima, pa i onima koji su donijeli odluku o bombardovanju tadašnje Savezne Republike Јugoslavije, ali da im nije bila u interesu.
(RTS – Foto: Arhiva)