Ona dodaje kako jačina simptoma opekotine varira od osobe do osobe. Crvenilo se javlja nekoliko sati nakon izlaganja suncu te je najjače 12-24 sata nakon izlaganja. Ljuštenje kože sa javlja unutar 3-8 dana od izlaganja. Ljuštenje i svrbež mogu potrajati još nekoliko sedmica.
Ilustracija: Shutterstock
“Blaži oblik opekotina uzrokuje blago crvenilo, a u težim slučajevima vide se i plikovi sa pratećim bolom. U liječenju opekotina od sunca bitno je reagirati što prije da sa smanje nusposljedice kao što su oštećenje kože i rizik od karcinoma kože”, nastavlja naša sagovornica.
Ako primijetite opekotine, napravite kratki predah od sunčanja i otiđite kući gdje ćete na opekotine staviti hladne obloge sa aloe verom ili običnom vodom. Možete koristiti i lijekove protiv upale i bola, jedan od najpreporučljivijih je ibuprofen. Kortizonske kreme pomažu smanjenju upale i svrbeža, a preporučuje vam se unošenje dosta tekućine za rehidriranje organizma i kože.
“Plikove ne treba oštetiti jer pokrov pomaže u zacjeljivanju, no ukoliko se on skine preporuka ih je očistiti blagim sapunom i vodom. Kožu ne treba ljuštiti već aplicirati hidratantne kreme i losione”, kaže Velagić dodavši da se radi svih većih i ozbiljnijih simptoma treba obratiti ljekaru za odgovarajuću terapiju.
Još neke efikasne metode koje se tradicionalno koriste za liječenje opekotina su obloge s jogurtom, liske paradajza, obloge sa sodom i vodom, kantarionovo ulje i kreme i gelovi za hlađenje. Jedna od neobičnih novih metoda koja je tek nedavno “isplivala” na površinu jeste metoda korištenja pjene za brijanje sa mentolom. Pomoći će vam i krompir, hladna kupka, svježi krastavci i med.