Tema sastanka 8. januara je novi izborni zakon Republike Srpske po kome bi za nivo Republike Srpske izbore provodila Republička izborna komisija, a ne CIK BiH. Saziva ga predsjednik NSRS Nenad Stevandić. Na taj sastanak, već je jasno poručio, neće doći lider pokreta “Za pravdu i red” Nebojša Vukanović.
Novi izborni zakon za izbore u Republici Srpskoj DA, ali NE kontrolisanim izborima u bilo čijoj organizaciji – poručuju u SDS-u. Predsjednik SDS-a Milan Miličević smatra da je cilj predlagača zakona da se izborna krađa centralizuje u zgradi SNSD-a pod izgovorom organizacije fer izbora u Republici Srpskoj. Poručuje i da je SDS za tehničke izmjene izbornog zakona i da vlast odugovlači jer na izbore želi da izađe po starom.
“Takav zakon mora podrazumijevati skenere na svakom biračkom mjestu, biometrijsku kontrolu otiska prsta za svakog birača, video nadzor na svakom biračkom mjestu, povećati cenzus na 5%, uvesti dvokružni izborni sistem za inokosne funkcije, te uvesti obavezno ljekarsko uvjerenje o psihofizičkoj sposobnosti i zdravlju za svakog kandidata na izborima” – kaže Miličević.
Usvajanje izbornog zakona Republike Srpske i formiranje republičke izborne komisije jasna je politika predsjednika Milorada Dodika i institucija Srpske u zaštiti suvereniteta Republike Srpske i očuvanju izborne volje njenih građana, tvrdi to član Predsjedništva SNSD-a Staša Košarac.
“Institucije Republike Srpske neće dozvoliti da bilo ko, a kamoli nelegitimni Kristijan Šmit i pojedini zapadni ambasadori modeliraju izbornu volju građana Srpske. Odgovorna politika je odgovor na prisutan trend pokušaja prekrajanja izborne volje građana Srpske, počev od usvajanja izmjena Izbornog zakona BiH u Predstavničkom domu parlamenta BiH, čime se daju veća ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji BiH” – rekao je Košarac.
U PDP-u smatraju da je ovo klasični pokušaj skretanja pažnje sa izmjena Izbornog zakona u Domu naroda BiH.
“Ideja o donošenju Izbornog zakona Republike Srpske i prvođenja izbora od strane RIK pokušaj skretanja pažnje sa SNSD-ovog glasanja u Domu naroda PS BiH gdje će evidentno biti protiv poštenih izbora i uvođenja novih tehnologija u izborni proces, kao i činjenice da su imali priliku da Savjet ministara BiH, u kojem sjede njihovi ljudi, predloži izmjene i dopune Izbornog zakona, što nisu uradili” – kaže lider PDP-a Branislav Borenović.
Za Socijalističku partiju izmjene Izbornog zakona Bih su pokušaj da se devalvira RS i da Srpska svojim zakonom treba da se zaštiti.
Izborni zakon u svakom slučaju poslužio je i za potkusurivanje lidera političkih partija – konkretno NF Jelene Trivić i DNS-a Nenada Nešića. Zamjerajući Trivićevoj što je odbacila donošenje novog Izbornog zakona Republike Srpske, Nešić kaže da Trivićeva navija da njen prijatelj Kristijan Šmit nametne Izborni zakon. „Javio se i Dodikov megafon Nešić da me napadne – odgovara Trivićeva, tvrdeći da nametanje Izbornog zakona, ne priziva ona nego Dodik i njegova stranka koja unaprijed blokira usvajanje novog Izbornog zakona u Domu naroda.
(TV K3)