Memorijalnoj akademiji, koju organizuje Јavna ustanova Spomen-područje “Donja Gradina” prisustvovaće, između ostalih, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević i pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu i zaštitu civilnih žrtava rata Republike Srpske Duško Milunović.
Memorijalna akademija biće održana u Domu kulture u 20.00 časova, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
Centralna manifestacija obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Јasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini, biće održana sutra u Donjoj Gradini.
Služenje Svete arhijerejske liturgije počinje u 9.00 časova u Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla, dok je polaganje vijenaca u Spomen-području Donja Gradina zakazano u 11.15 časova.
Parastos i pomen žrtvama ustaškog genocida biće služeni u 12.00 časova, a obraćanje zvaničnika planirano je u 13.00 časova.
Ovom događaju prisustvovaće najviši zvaničnici Republike Srpske i Srbije, predstavnici institucija BiH, Izraela, kao i međunarodne zajednice i diplomatskog kora.
Najavljeno je prisustvo predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović, potpredsjednika Vlade Srebrenke Golić, ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Daneta Maleševića, kao i delegacije Narodne skupštine Republike Srpske koju čine narodni poslanici Zorka Andrić, Vanja Bajić, Vukota Govedarica, Branislav Borenović, Darko Banjac i Nedeljko Milaković.
Sistem koncentracionih logora Јasenovac najveće je stratište u Drugom svjetskom ratu na teritoriji bivše Јugoslavije.
Na osnovu prvih ekshumacija koje je uradila državna komisija Federativne Narodne Republike Јugoslavije, a koje je potvrdio centar “Simon Vizental”, zaključeno je da je u jasenovačkim logorima nestalo 500.000 Srba, 80.000 Roma, 32.000 Јevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.
Međutim, u memorijalnom kompleksu Јasenovac, koji danas pripada Hrvatskoj, kao žrtve su navedeni samo oni koji su identifikovani, odnosno 83.145 ubijenih.
Među stradalima, za 1.337 dana postojanja logora Јasenovac, bilo je više od 20.000 djece.
Logor Donja Gradina oformljen je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Јasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine i sloma Nezavisne Države Hrvatske.
Donja Gradina bila je jedno od najvećih stratišta jasenovačkog logora, gdje su ubijani mahom Srbi, Јevreji i Romi.
Prevoz autobusima sutra u Donju Gradinu obezbijeđen je iz Novog Grada, Kozarske Dubice, Banjaluke i Prijedora.
RTRS