Pacijenti širom Srpske u posljednje vrijeme suočavaju se s problemom nedostataka vakcina protiv tetanusa, zbog čega dolazi do komplikacija gdje i na koji način mogu primiti zaštitu.
Naime, do problema dolazi u praksi, jer ljekari pacijente kojima je potrebna ova vakcina šalju iz jedne zdravstvene ustanove u drugu, pa na kraju oni i sami kupuju vakcine kako bi dobili adekvatnu zaštitu.
Kako nam je rekla jedna Banjalučanka, sa ovim problemom suočila se nedavno, kada je nakon povrede trebalo da primi ovu vakcinu, jer su je iz njene ambulante porodične medicine Doma zdravlja uputili na Polikliniku, odnosno u Higijensko-epidemiološku službu.
“Meni su iz moje ambulante rekli da nemaju ovu vakcinu, da bi me nakon toga uputili da odem u Polikliniku, a tamo su opet rekli da se vratim u svoju primarnu ambulantu, tako da sam pola dana provela hodajući od jednih do drugih”, kazala je ona i dodala da je na kraju morala zvati neke poznanike da joj pomognu da nabavi ovu vakcinu kako bi je primila, što je na kraju i uspjela.
Iz Doma zdravlja Banjaluka kazali su da im Institut za javno zdravstvo Republike Srpske isporučuje Ana-te vakcine i priznaju da ih nije bilo dovoljno te da su već početkom avgusta dobili i dodatnih 100 doza.
“U posljednjem periodu količine isporučenih Ana-te vakcina, u odnosu na tražene doze, nisu bile optimalne za Dom zdravlja u Banjaluci. Navedeni problem otklonili smo preraspodjelom vakcina u ambulante u kojima je veća potrošnja, posebno u dežurne ambulante porodične medicine i Službu hitne medicinske pomoći. Na taj način uspjeli smo prevazići ovaj izazov i svim pacijentima sa indikacijama za aplikaciju Ana-te vakcine obezbijedili potreban lijek”, kazali su iz Doma zdravlja Banjaluka za “Nezavisne novine”.
Kako su rekli, krajem sedmog mjeseca, od strane Instituta za javno zdravstvo Srpske njima je isporučeno 200 doza vakcina te da je 6. avgusta isporučeno dodatnih 100 doza.
“Dobijene vakcine su odmah distribuisane u ambulante porodične medicine i Službu hitne medicinske pomoći. U narednom periodu očekuje se dodatna isporuka ovih vakcina, tako da je snabdijevanje redovno”, ističu iz ove zdravstvene ustanove.
Kako su rekli, pacijentima se ne preporučuje da samostalno, bez konsultacije s ljekarom, kupuju Ana-te vakcine.
“Za aplikaciju ove vakcine postoje precizne medicinske indikacije te se primjena ovih vakcina ‘na svoju ruku’ i bez ljekarskog pregleda ne preporučuje”, kazali su iz ove zdravstvene ustanove.
Gordana Savin, pomoćnik direktora za medicinska pitanja Doma zdravlja Bijeljina, kazala je za “Nezavisne novine” da je na području ovog grada u prethodnom periodu bilo nestašice ovih vakcina, ali da je sada situacija pod kontrolom te da trenutno imaju ovih vakcina.
“Pacijenti kojima je bila potrebna vakcina protiv tetanusa kupovali su je u apotekama, tako da im je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske refundirao troškove”, kazala je Savinova.
Da je Dom zdravlja u Trebinju u sličnim problemima, kaže i Radovan Todorović, pomoćnik direktora Doma zdravlja Trebinje.
“Skoro pa svakodnevno nam se dešavaju problemi u vezi s nestašicom vakcina, ali uvijek se na neki način snađemo, tako da pacijenti ne ostanu uskraćeni za tu vakcinu”, kazao je Todorović.
Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske kažu da imaju dovoljne količine vakcine protiv tetanusa, te da, što se tiče potrošnje, ona je u uobičajenim okvirima.
Iz apoteka širom Srpske kazali su da se ove vakcine mogu kupiti u slobodnoj prodaji, ali samo uz savjet, odnosno preporuku ljekara.
“Jedno vrijeme nismo imali na stanju ovih vakcina, ali sad ih imamo te ih građani mogu kupiti jedino ako ljekar iz doma zdravlja napiše da oni nemaju na stanju ovih vakcina”, kazali su iz jedne apoteke u Banjaluci.
Izvor: Nezavisne/ Dajana Vujatović