Dom naroda: Zakon o platama po hitnom postupku

September 17, 2015, 10:57 am

Delegati su  jednoglasno podržali Zakon o plaćama i naknadama u institucijama BiH.

Prijedlog zakona o dolinama i Zakona o prekršajima usvojen je u prvom čitanju. Takođe je usvojen i prijedlog Zakona o dopunama.

Delegati su odbili da po hitnom postupku razmatraju zahtjev Marinka Karamatića za razmatranje Prijedloga zakona o konverziji kredita u švicarskim francima u konvertibilnu marku.

Delegati su odlučili da ovaj prijedlog razmatraju po skraćenom postupku.

Karamatić je rekao da ljudi koji diguju nemaju vremena više čekati, te da će banke redovnu proceduru razmatranja zakona iskoristiti da lobiraju.

Podsjetio je da su sudovi donijeli preko 300 presuda u korist dužnika ali da se odluke suda ne provode.

Nebojša  Radmanović, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH  zatražio je danas od Vijeća ministara BiH da nastavi istragu o napadu na Aleksandra Vučića, premijera Srbije.

Radmanović je na sjednici Doma zatražio odgovor od ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića, dokle je stigla istraga o napadu na premijera Srbije.

Mektić je rekao da je ustanovljena odgovornost Direkcije za koordinaciju policijkskih tijela koja je bila zadužena za osiguranje VIP ličnosti, te da je on zatražio ostavku Mirsada Vilića, direktora Direkcije, ali da  Nezavisni odbor nije prihvatio njegov zahtjev.

Radmanović je na ovaj odgovor uputio konstataciju da za to ne može biti odgovoran jedan čovjek.

U toku je sjednica Doma naroda BiH, a delegati će, na zahtjev Vijeća ministara BiH, da razmatraju Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH po hitnom postupku, javlja novinar “Nezavisnih”.

Donošenjem izmjena Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH stvara se zakonska osnova za koncipiranje drugačijeg modela obračuna naknade za prevoz na posao i s posla koja se isplaćuje zaposlenima u institucijama BiH.

Dosadašnji model obračuna ove naknade, koji je baziran na utvrđivanju visine naknade prevoza na osnovu potvrda ovlaštenih prevoznika, pokazao je brojne nedostatke i u praksi doveo do problema koji za posljedicu mogu imati pokretanje velikog broja sudskih sporova sa neizvjesnim ishodom.

Takođe, Odluka o visini, načinu i postupku ostvarivanja prava na naknadu za prevoz na posao i prevoz s posla u institucijama BiH, koja reguliše pitanje ostvarivanja prava na predmetnu naknadu, pruža brojne mogućnosti za zloupotrebu prava po ovom osnovu.

Ukupni izdaci po ovom osnovu iz budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH povećavali su se iz godine u godinu, i to u 2012. godini bili su 27.939.868 KM, u 2013. godini 28.541.474 KM, te u 2014. godini 29.017.863 KM.

Na sjednici će biti razmatran i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o prekršajima u prvom čitanju, najavljeno je iz parlamenta BiH.

Uprava za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH pokrenula je inicijativu za dopunu ovog zakona, ističući neusaglašenost Zakona o prekršaju sa zakonima o prekršaju Republike Srpske i Federacije BiH, zbog čega se Uprava suočava sa problemima prilikom pokretanja i vođenja prekršajnog postupka iz svoje nadležnosti.

Entitetski zakoni, između ostalog, propisuju mogućnost plaćanja novčane kazne koja je izrečena prekršajnim nalogom u manjem iznosu, tačnije 50 odsto od punog iznosa kazne, ako lice prihvati odgovornost za prekršaj i u roku od osam dana od dana prijema prekršajnog naloga plati polovinu kazne, oslobađa se plaćanja druge polovine izrečene novčane kazne.

Takođe, novim entitetskim zakonima predviđeno je da ovlašteni organ može prekršajnim nalogom izreći i zaštitnu mjeru oduzimanja predmeta, usljed čega dolazi do različitog postupanja ne samo UIO, već i nadležnih sudova.

Sve ovo negativno utiče, kako na interese stranaka i njihovu pravnu sigurnost, tako i na javni interes, a posebno na funkcionisanje institucije čija je nadležnost prikupljanje finansijskih sredstava od indirektnih poreza i ostalih prihoda i taksi u koje su, između ostalih, uključene i novčane kazne izrečene za prekršaje indirektnih poreza, koji su prihod Jedinstvenog računa.

Dnevnim redom sjednice predviđeno je i razmatranje Godišnjeg izvještaja Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, Izvještaja o radu Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Parlamentarne skupštine BiH za 2014. godinu, kao i Izvještaja o radu Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije za 2014. godinu.

Delegati Doma naroda parlamenta BiH trebalo bi da se upoznaju i o Informaciji o stanju bezbjednosti u BiH u 2014. godini, kao i da riješe neka kadrovska pitanja poput Prijedloga odluke o imenovanju članova Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje između parlamenta BiH i Evropskog parlamenta, te izbora zamjenika direktora Agencije za zaštitu ličnih podatka u BiH.

U planu je i davanje saglasnosti za ratifikaciju više međunarodnih sporazuma BiH sa drugim državama i institucijama.

U skladu sa Poslovnikom o radu Doma naroda, prije rasprave o dnevnom redu, delegatima je omogućeno postavljanje pitanja.

Dragutin Rodić, delegat DNS-a zatražio je danas od  predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH da informiše  narod u kojoj fazi je Mehanizam koordinacije i kada će on biti usvojen.

Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH kazao je da je potrebno da se svi zakonski akti usklade na svim nivoima, jer po direktivama EU to se mora desiti u isto vrijeme. Čim se sve uskladi usvojicemo Mehanizam koordinacije i objaviti ga javnosti, a i parlamentima.

Dom naroda je naknadno na dnevni red uvrstio prijedlog da se formira zajednička komisija oba doma za preispitivanje rada nezavisnog odbora.

Mario Karamatić, delegat HSS-a zatražio je od Slavka Matamovića, ministra prometa i komunikacije imformaciju zbog čega je Vijeće dalo opremu RTRS i da li to znači da će se stupanjem digitalizacije ugasiti FTV i BHT, a ostati samo RTRS. Optužio je ministarstvo da je pomoglo završetak politike Radovana Karadžića i pitao jesu li svjesni šta su uradili.

Matanović je kazao da će odgovoriti usmeno na narednoj sjednici Doma naroda.

Dom naroda BiH usvojio je danas dnevni red, na koji je uvrštena i Reformska agenda.

Delegati su prihvatili informaciju o  Reformskoj agendi.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *