Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas, po hitnom postupku, Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, kao i zaključak kojim se sekretari oba doma zadužuju da sa predlagačem zakona isprave normativno-tehničke greške sadržane u mišljenju zakonodavno-pravnog sektora. Ovaj zakon ključan je za sprečavanje negativnog izvještaja Komiteta eksperata za procjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma, čija delegacija od ponedjeljka, 12. februara, boravi u BiH i ocjenjuje njen napredak u oblasti sprečavanja pranja novca i finasiranja terorističkih aktivnosti.
Današnjim jednoglasnim usvajanjem Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma urađen dobar posao u ovom domu i poslata poruka partnerima koji se dogovaraju o ostalim zakonima bitnim za evropski put da pokušaju postići konsenzus rekao je nakon hitne sjednice zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Nikola Špirić. Riječ o zakonu koji je potpuno usaglašen sa entitetskim zakonima, sa institucijama oba entiteta i na nivou BiH bez primjedbi.
Šef Kluba delegata hrvatskog naroda Marina Pendeš pozdravila usvajanje ovog zakona i izrazila nadu da će se u narednih mjesec dana na dnevnom redu Doma naroda naći i ostala tri zakona kako bi BiH otpočela pregovore o pristupanju EU.
Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić rekao je da je za njega sasvim očekivano usvajanje Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, jer je dobio saglasnost svih potrebnih institucija u BiH. To je normativni okvir i nešto čime se bavi Savjet Evrope u svim zemljama rekao je ministar unutrašnjih poslova u Vladi RS Siniša Karan koji je 2004 godne formirao Finansijsko -obavještajno odjeljenje i vodio 4 godine MANIVAL BiH.
Šef Delegacije EU u BiH Johan Satler pozdravio je usvajanje Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, naglasivši da je usvajanje tog zakona ključna prekretnica pred sastanak Evropskog savjeta sljedećeg mjeseca.On je na platformi “Iks” napisao da i dalje ostaju brojne ključne reforme koje treba da se sprovedu, uključujući Zakon o sukobu interesa i Zakon o sudovima.
TV K3