Dom naroda PS BiH o Mektićevom napadu na novinare RTRS-a i Kodeksu ponašanja

October 14, 2015, 3:02 pm

U okviru rasprave o Kodeksu hrvatski delegat Zdenka Džambas osudila je nedavni nastup ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića, u kojem je omalovažio novinare RTRS-a.

“Niko nema pravo na ovako grub način obratiti se ženi”, rekla je Džambasova, pitajući ima li Savjet ministara BiH neki sličan akt poput Kodeksa.

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Ognjen Tadić rekao je da ne pravda Mektića, dodavši da se on nije obraćao novinarima kao novinarima, već kao, kako je rekao, instrumentu političkih stranaka, kao političarima većim od nekih drugih političara.

“Kako smo došli do toga da javni servis svoje novinare pretvori u političare, to je za neku drugu raspravu”, kaže Tadić.

Srpski delegat Nebojša Radmanović rekao je da je Mektić svojom izjavom uvrijedio pripadnice ljepšeg pola i medije, dok je hrvatski delegat Mario Karamatić ocijenio da medija ima svakakvih, ali da to nikome ne daje pravo da vrijeđa novinare.

Usvojenim Kodeksom utvrđuju se etički principi i standardi ponašanja poslanika i delegata u toku obavljanja dužnosti, a njegov cilj jesu očuvanje, afirmacija i unapređenje dostojanstva i ugleda poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH, te jačanje povjerenja građana.

Prema usvojenom aktu, kao lakša povreda kodeksa smatraće se tri neopravdana izostanka sa sjednica domova, komisija i radnih tijela u toku kalendarske godine, napuštanje sjednice za vrijeme obraćanja predsjedavajućeg ili gosta, sjedenje ili stajanje leđima okrenutim predsjedavajućem, čitanje knjiga, novina i publikacija u toku sjednice koje nisu u vezi s parlamentarnim dužnostima, te korištenje mobilnog telefona i laptopa kojim se ometa tok sjednice.

Lakša povreda bio bi i razgovor kojim se ometa tok sjednice, neprikladno i neuredno oblačenje na sjednicama i na drugim mjestima na kojima učestvuju kao predstavnici Parlamentarne skupštine BiH.

Težom povredom kodeksa smatraće se nepridržavanje Ustava BiH i zakona, davanje izjava koje nisu potkrijepljene dokazima, konzumiranje alkohola i hrane u toku sjednice, isticanje zastave i amblema u toku sjednice, govor protiv ličnosti, prekidanje govornika ili na drugi način narušavanje toka sjednice, reda u sali, u kancelarijama i na hodnicima.

Teža povreda bilo bi i korištenje izraza i riječi koje mogu vrijeđati ili omalovažavati drugog i drugačijeg, izraza ili njihovih sinonima koji vrijeđaju ljudsko dostojanstvo i narušavaju dignitet Parlamentarne skupštine BiH, te riječi koje podstiču na mržnju i nasilje.

Za nepoštovanje Kodeksa predviđene su pisane opomene, novčane kazne i javne opomene s objavom u sredstvima javnog informisanja.

Pisana opomena je predviđena za blaže povrede Kodeksa, za teže povrede novčana kazna, a za najviše opomena sa objavom u sredstvima javnog informisanja.

Novčana kazna može se izreći jednokratno u visini do 70 odsto mjesečnog paušala poslanika ili delegata koji nije u radnom odnosu i ne prima platu u Parlamentarnoj skupštini BiH, odnosno u visini do 10 odsto ukupnih mjesečnih primanja /plata i paušal/ poslanika ili delegata koji je u radnom odnosu i prima platu u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Kodeks će stupiti na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku BiH .

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *