Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH trebalo bi danas da razmatraju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH po hitnom postupku.
Riječ je o zakonskom aktu čiji predlagači su delegati iz Kluba hrvatskog naroda Dragan Čović, Lidija Bradara, Marina Pendeš i Bariša Čolak i koji je na sjednici Doma naroda 27. aprila proglašen štetnim po vitalni interes bošnjačkog naroda i upućen Ustavnom sudu BiH.
Ustavni sud je zaključio da prijedlog izmjena Izbornog zakona, kojeg je u parlamentarnu proceduru u aprilu uputio HDZ BiH, nije štetan po vitalne nacionalne interese Bošnjaka, otvarajući na taj način prostor da se o tom prijedlogu izjasni Dom naroda.
Ovim zakonskim rješenjem se predlaže da se član Predsjedništva BiH iz reda Hrvata bira među hrvatskim kandidatima po elektorskom modelu, koji su osvojili najviše glasova u najmanje tri od pet kantona, i to Hercegovačko-neretvanskom /HNK/, Srednjobosanskom /SBK/, Zapadnohercegovačkom /ZHK/, Livanjskom i Posavskom kantonu.
Predloženo je i da se na novi način biraju delegati u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, pa tako da se od 17 delegata iz reda hrvatskog naroda, njih 16 bira iz skupština kantona na način da se iz HNK biraju četiri, po tri iz SBK i ZHK, te po dva iz Livanjskog, Zeničko-dobojskog i Posavskog kantona.
Delegati hrvatskog naroda iz Tuzlanskog kantona, Unsko-sanskog, Bosansko-podrinjskog i Kantona Sarajevo zajedno biraju jednog, navedeno je u prijedlogu.
Na dnevnom redu sjednice Doma naroda su u drugom čitanju i prijedlozi zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama i zakona o dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost.
Pred delegatima će se u prvom čitanju naći i Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o akcizama u BiH čiji je predlagač Savjet ministara, kao i zahtjev Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH.
Delegati će se izjasniti i o izvještajima komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o zahtjevu za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, o Izvještaju o radu Pravobranilaštva BiH za 2020. godinu, te Specijalnom izvještaju o govoru mržnje u BiH.
Dom naroda bi, između ostalog, trebao da razmatra i izvještaj o izvršenju Budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2020. godinu, te izvještaj o radu Savjeta ministara, takođe za 2020. godinu.
(SRNA)