Dom naroda BiH usvojio revizorski izvještaj za 2016.

December 22, 2017, 1:07 pm

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je Izvještaj o izvršenju Budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2016. godinu, kao i Godišnji revizorski izvještaj o glavnim nalazima i preporukama za 2016.

Predstavljajući Izvještaj o izvršenju Budžeta, zamjenik glavnog revizora Jasmin Pilica podsjetio je da je deset institucija dobilo mišljenje sa razervom i skretanjem pažnje, 40 institucija pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje, dok je svega 23 institucije dobilo čisto pozitivno mišljenje.

“Dali smo 544 preporuke i uočeno je da ih je lakše implementirati ukoliko se odnose samo na pojedinačne institucije i ako je riječ o manjim budžetima”, rekao je Pilica.

On je dodao da su 544 preporuke kasnije sublimirane u 23 sistemske preporuke koje bi, ukliko bi bile provedene, značajno popravilo stanje u institucijama BiH.

Dom naroda usvojio je revizorske izvještaje za 74 institucije BiH za prošlu godinu koje je sačinila Kancelarija za reviziju institucija BiH.

Delegati nisu primili k znanju Godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VTSV) za 2016.godinu.

Selim Karamehić iz VSTV-a je tokom obraćanja delegatima podsjetio je da je Izvještaj detaljan i obiman, te da donosi brojne podatke.

On je ukazao na ubrzan rad na starim predmetima kako bi se u sudovima i tužilaštvima taj problem što prije riješio, ističući da je 2016. godine riješeno 85 odsto takvih predmeta.

Bariša Čolak (HDZBiH), zamjenik predsjedavjaućeg podsjetio je da je VSTV najodgovornije tijelo koje je formirano da uspostavi nepristrasno pravosuđe.

“Potrebno je da javnost bude uvjerena da smo napravili ozbiljan iskorak u funkcionisanju pravosuđa. Treba napraviti mnogo toga da pravosuđe bude odgovorno“, rekao je Čolak.

Halid Genjac, delegat Kluba Bošnjaka u Domu naroda rekao je da je Parlamentarna skupština BiH jedino mjesto gdje se treba govoriti o pravosuđu, da li taj koncept funkcioniše i da li VSTV može odgovoriti svojoj ulozi.

On je podsjetio da je u nadležnoj komisiji tri puta odgađano izjašnjavanje o ovom pitanju, jer nije bilo prisustva predlagača, a i sam Izvještaj je došao sredinom godine, zbog čega sada na kraju 2017. delegati razmatraju izvještaj za prošlu godinu.

“Sve što se dešavalo s ovom institucijom ove godine posebno u posljednje vrijeme pokazuje apsurdnost neažurnosti, a sada trebamo razgovarati o nečemu što je bilo prije godinu dana”, rekao je Genjac.

Delegi Doma naroda odbili su se izjašnjavati o izvještaju Ministarstva bezbjednosti o trendovima migracija i aktivnostima na zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda migranata i tražilaca azila jer na sjednici nije bio prisutan niko iz tog ministarstva.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *