Dom naroda BiH sljedeće sedmice opet o Inckovom zakonu

February 17, 2022, 5:34 pm

Da li će „Inckov zakon“ sljedeće sedmice dobiti crveni karton u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i da li bi time bio otvoren put da OHR stavi taj zakon van snage, a da politički predstavnici sva tri naroda, napokon, sjednu za pregovarački sto i osmisle novi, koji bi bio prihvatljiv za sve u BiH?

Odgovori na neka od ovih pitanja znaće se već sljedeće srijede za kada je zakazana sjednica Doma naroda, na kojoj će se raspravljati o nekoliko zaključaka SNSD, a među kojima je i onaj koji se tiče Inckovog zakona.

Delegati SNSD, Lazar Prodanović, Dušanka Majkić, Nikola Špirić i Sredoje Nović su, naime, još 29. novembra prošle godine na sjednici Doma naroda predložili da se usvoji zaključak „da oni koji su kreirali poslednju odluku Valentina lncka istu i ponište”.

Dogovor
U konkretnom slučaju misli se na OHR, koji bi mogao, ako bi htio, da Inckovu odluku stavi van snage i prepusti političkim akterima u BiH da se sami dogovore oko budućeg zakona.

– Savjet ministara BiH bi trebalo u što skorije vrijeme predložiti način određivanja i iskazivanja odnosa prema počinjenim ratnim zločinima i njihovom tretiranju u javnosti, imajući u vidu da se u BiH vodio građanski rat ili „tragični sukob u regionu“, kako to definiše Dejtonski sporazum – navodi se u zaključku SNSD o kojem je u međuvremenu raspravljao i Kolegijum Doma naroda.

S obzirom na to da Kolegijum Doma nije postigao saglasnost, zaključak će se naći na sjednici Doma naroda, a da bi bio usvojen, osim srpskih delegata, biće potrebna još najmanje tri glasa delegata iz Federacije BiH.

Delegat Lazar Prodanović ističe da je ovaj zaključak na prošloj sjednici podržalo troje delegata HDZ BiH, te da vjeruje da će tako biti i ovaj put.

– Potrebna su nam još tri glasa iz FBiH, i ako nas podrže delegati HDZ, zaključci će biti usvojeni. Zaključci koje smo predložili pozivaju na dijalog i zajednički dogovor vezano za donošenje izmjena Krivičnog zakona BiH. To bi stvorilo ambijent da se stavi van snage Inckov zakon – kaže Prodanović za Srpskainfo.

On je podsjetio na ranije reakcije iz OHR da bi, u slučaju ako se postigne konsenzus u parlamentu na nivou BiH vezano za izmjene Krivičnog zakona BiH, Inckov zakon bio stavljen van snage.

Signal
Ako srpski i hrvatski delegati u srijedu dignu ruku i podrže zaključke, to će, kako ističe Prodanović, biti jasan signal da nametanja nisu rješenje već da je potrebno doći do kompromisa kako bi se usvojio zakon koji bi bio prihvatljiv za sva tri naroda u BiH.

– Ranije je bilo prijedloga da prvo usvojimo Inckov zakon u parlamentu BiH, pa da se onda ide na izmjene tog zakona. To je za nas neprihvatljivo jer bi mu samim glasanjem za taj zakon dali legitimitet – poručuje Prodanović.

Osim zaključka koji se odnosi na Inckov zakon, pred delegatima Doma naroda naći će se još četiri zaključka koje je predložio SNSD.

U jednom od njih se kaže da je razlog za nefunkcionisanje Doma naroda bespravna odluka Valentina lncka, kojom je pokušao nametnuti izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH, što nije imao pravo.

– Ovlaštenje za nametanje zakona od visokog predstavnika, kao neizabranog stranca, ne postoji u Dejtonskom sporazumu i Aneksu 10. kao jedinom aneksu koji jasno određuje zadatke visokog predstavnika – navodi se u zaključku.

Ustav
U drugom i trećem zaključku se konstatuje da Ustavni sud BiH izlazi izvan svoje nadležnosti kada je u pitanju imovina entiteta.

– Dom naroda konstatuje da Ustavni sud BiH, izlazi izvan svoje nadležnosti, donosi odluke suprotne Ustavu BiH kada je u pitanju državna imovina. Ustavom BiH regulisano je da sve vladine funkcije i ovlaštenja koja u ovom ustavu nisu izričito dodijeljena institucijama Bosne i Hercegovine pripadaju entitetima. Dom naroda konstatuje i da Ustavom BiH državnoj zajednici BiH nije izričito dato pravo na imovinu niti nadležnost da reguliše vlasništvo nad državnom imovinom, pa je neophodno da se to pitanje razriješi sporazumom između dva entiteta, kantona Federacije BiH, kao i Brčko Distrikta, koji je u zajedničkom vlasništvu – navodi se u zaključcima koji će se naći pred Domom naroda.

U trećem zaključku, o kojem će se raspravljati, navodi se da Dom naroda podržava inicijativu Narodne skupštine RS za razgovor i dijalog između Srpske i Federacije BiH, kao i tri konstitutivna naroda – Srba, Hrvata i Bošnjaka – o mogućim rešenjima za BiH, te ih poziva na sveobuhvatni dijalog o trenutnom stanju u BiH i mogućim rješenjima u vezi s budućnošću Republike Srpske i Federacije BiH.

Podsjećamo, na sjednici Doma naroda, 29. novembra 2021. godine, HDZ-ovi delegati, zajedno s delegatima iz reda srpskog naroda glasali su za zaključak kojim se traži poništavanje nametnutog Inckovog zakona.

Riječ je o delegatima HDZ BiH u Domu naroda, Draganu Čoviću, Marini Pendeš i Lidiji Bradara. Zaključci SNSD tada nisu usvojeni jer nije bilo potrebne entitetske većine. Protiv su glasali svi politički predstavnici Bošnjaka, kao i Zlatko Miletić, pa su zaključci otišli na usaglašavanje na Kolegijum Doma naroda.

Srpskainfo.com (Foto: arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *