Predložena izmjena odnosi se na imenovanje Stručnog savjeta Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i propisuje sastav, mandat, način odlučivanje i druge obaveze Stručnog savjeta.
Predsjedavajući Kluba srpskih delegata Sredoje Nović istakao je da ne postoji nijedan ozbiljan razlog za hitnu proceduru i zamjerio što nadležno ministarstvo u Savjetu ministara BiH prilikom utvrđivanja ove izmjene nije konsultovalo entitete i Brčko distrikt.
Podsjećajući da je zdravstvo u nadležnosti entiteta i Brčko distrikta, Nović je ocijenio da predloženi zakon zadire u nadležnosti drugih.
On je dodao da je za usvajanje navedenog zakona svojevremeno trebalo pet godina i zatražio da se o njegovoj izmjeni, iako se mijenja samo jedan član, raspravlja u redovnoj proceduri i da se zatraži mišljenje oba entiteta i Brčko distrikta.
Stav da o predloženoj izmjeni treba raspravljati u redovnoj proceduri iznio je i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Ognjen Tadić.
“Jeste da je riječ o zakonu koji se donosi na nivou BiH, ali on definiše i nadležnosti drugih organa”, istakao je Tadić.
Dom naroda danas je usvojio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama BiH, koji je predložio Savjet ministara BiH.
PODRŽAN ZAKON O UDRUŽENJIMA I FONDACIJAMA BiH
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas u drugom čitanju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udruženjima i fondacijama BiH kojim se pojednostavljuju i ubrzavaju procedure registracije nevladinih udruženja čime se građanima olakšava pravo na udruživanje i njihovo aktivnije učešće u društvu.
Radi unapređenja sistema prevencije borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma u skladu sa prijedlozima Manival tima BiH, dopunama ovog zakona se poboljšava transparentnost rada udruženja i fondacija.
S obzirom na to da se razlikuju tekstovi zakona usvojenih u Predstavničkom i Domu naroda, biće formirana komisija za njihovo usaglašavanja.
Dom naroda je dao saglasnost za ratifikaciju više međunarodnih sporazuma, među kojima i Sporazuma između Savjeta ministara BiH i Savjeta ministara Albanije o uzajamnim putovanjima državljana.
Protiv saglasnosti za ratifikaciju tog sporazuma bili su srpski delegati Sredoje Nović, Dragutin Rodić i Nebojša Radmanović.
Radmanović je podsjetio da je nadležna komisija Doma naroda izvještaj o ovom sporazumu dala prije godinu dana.
“Podsjećam vas da u Evropi nije bilo ograda prije godinu dana, danas ima ograda na sve strane”, rekao je Radmanović.
On je istakao da bezvizni režim od idućeg mjeseca vjerovatno neće biti onakav kakav je danas, te dodao da pri tome BiH donosi sporazum sa zemljom koja joj nije susjedna na osnovu kojeg građani sa ličnim kartama prelaze granicu.
“Možda je to korist za građane BiH, ali ja nisam siguran u to”, rekao je Radmanović, napominjući da je prije izjašnjavanja o davanju saglasnosti za ratifikaciju ovog sporazuma bilo potrebno pribaviti novo mišljenje Predsjedništva i Savjeta ministara, te ministarstava inostranih poslova i bezbjednosti BiH.
Ovim sporazumom državljanima BiH i Albanije omogućava se da uz važeće putne isprave, uključujući i biometrijsku ličnu kartu, mogu slobodno ući u Albaniju, odnosno BiH i boraviti bez obaveze pribavljanja vize najduže do 90 dana u godini. /
Izvor: Srna