“Vlada Republike Srpske bila je dio ovog projekta od njegovog početka do danas, kada će se definisati zaključci koji će, u stvari, biti politike na kojima ćemo raditi u narednom periodu kako bi doprinijeli daljem ekonomskom rastu, a posebno zapošljavanju”, rekao je Đokić novinarima.
On je napomenuo da su u zaključnom dijelu određene politike koje nisu bile nepoznate, ali su postale konkretnije nego što su bile ranije definisane.
“Ti zaključci svakako mogu pomoći da pokrenemo niz aktivnosti koje se, prije svega odnose na intervenciju poreskom sistemu, na reagovanja koja mogu da kreću od lokalnih zajednica putem kojih se ostvaruje značajan dio investicija, na promjenu niza zakona, kao što su zakoni u oblasti radnog zakonodavstva. Takođe, grupe zakona koje su nasljeđe EU treba da nađu svoje mjesto i primjene se u zakonodavnim strukturama u BiH”, istakao je Đokić.
On je rekao da je Republika Srpska uspjela, uprkos raznim poteškoćama, da smanji broj nezaposlenih do nekih 15.000 u odnosu na 2012. godinu.
“Time nismo zadovoljni, ali to je značajan iskorak naprijed u odnosu na neki raniji period kada se do 2012. konstantno uvećavao broj nezaposlenih. Sada se taj broj smanjuje, ali to nije dovoljno jer i dalje imamo oko 145.000 nezaposlenih. To nas obavezuje da intenzivno radimo na novim programima zapošljavanja, a današnji forum nam u tome samo može pomoći”, ocijenio je Đokić.
On je napomenuo da su katastrofalne poplave “uzele” oko 1.500 radnih mjesta. “Međutim, u međuvremenu smo radili u drugim opštinama gdje došlo do povećanja broja zaposlenih i smanjenja nezaposlenosti”, naveo je Đokić.
On je istakao da je trend smanjenja broja nezaposlenih koji je zabilježen 2013. nastavljen i u ovoj godini. “Međutim, neću biti zadovoljan dok broj nezaposlenih ne bude značajnije pao do onog nivoa koji se može tolerisati”, rekao je resorni ministar.
Specijalni predstavnik EU u BiH Peter Sorensen danas je predstavio Sporazum za rast i zapošljavanje u BiH.
U Sarajevu je krajem maja održan Forum za prosperitet i zapošljavane koji je okupio predstavnike vlasti, poslovne ljude i radnike, zajedno sa međunarodnim i domaćim ekonomskim stručnjacima i građanima BiH koji imaju iskustva u vođenju firmi i preduzetništva i stvaranju novih radnih mjesta.
Učesnici foruma započeli su rad na paketu reformi u okviru Sporazuma za rast i zapošljavanje, koji bi mogao da bude predstavljen političkim liderima i civilnom društvu.
Prikupljeni prijedlozi dodatno su razrađeni na seminaru koji je održan u Banjaluci sredinom jula, kada su ispitani načini za praktično provođenje prijedloga foruma.
Stručnjaci iz susjednih zemalja podijelili su svoja iskustva sa domaćim učesnicima, te pozvali predstavnike političkih stranaka da odobre reformske mjere.
“Nakon konsultacija sa brojnim akterima, Sporazum je finalizovan. Prijedlozi su praktični i realni i ako ih akteri podrže, život u BiH može biti značajno unaprijeđen”, saopšteno je iz EU.