Dogovor u Briselu, još četiri mjeseca pomoći za Grčku

February 21, 2015, 8:27 am

Nakon nekoliko sati pregovora ministri finansija zemalja evrozone i grčki predstavnici postigli sporazum da se za naredna četiri mjeseca produži paket pomoći ovoj zemlji, javlja Rojters.

NJemačka i Grčka su postigli sporazum koji podrazumijeva pomoć u naredna četiri mjeseca uz uslove da Grčka ne sprovodi mjere štednje ali i da ne podiže plate i penzije.

Evropski ministri su, kako javlja grčka televizija Skaj, pred Grčku postavili spisak zahtjeva koje mora da ispuni kako bi dobila finansijsku infuziju i u narednom periodu.

Na tom spisku se nalaze zahtjevi koji podrzumijevaju da će Grčka suzbiti korupciju, obračunati se sa bogatašima koji ne plaćaju porez, ali da će najprije reformisati nefunkcionalna javna preduzeća.

Prije načelnog dogovora, grčki ministar finansija Јanis Varufakis rekao je kako se nada pozitivnoj odluci o grčkom dugu i dodao da je njegova zemlja do sada više puta izašla u suret evropskim zahtjevima, prenosi Gardijan.

– Ne sumnjam da će ovo biti kolegijalna diskusija, i nadam se da će Grčka poslije ovih pregovora moći da podigne bijelu zastavu. Ukoliko sa evropskim kolegama ne možemo da se nađemo na pola puta, očekujem onda da se nađemo bar na jednoj petini puta, ponavlja Varufakis.

Ističe da Grčka ima mnogo argumenata uz pomoć kojih može da ubijedi Evropu da se pitanje duga riješi na najbolji mogući način.

Neposredno prije početka sastanka Grčka je saopštila da je Varufakis poslao pogrešno pismo u Brisel u kome se navode predlozi za rješenje grčkog duga.

Varufakis je to u Briselu demantovao, istakavši da je bila samo riječ o “administrativnoj zabuni”.

Ipak, evropski partneri u Briselu uopšte nisu optimistični.

NJemački ministar finansija Volfgang Šojble je po dolasku u Brisel ponovio se ne raspravlja samo o grčkom dugu – već i o tome da li EU ima budućnost i da li zemlje mogu vjerovati jedne drugima.

Šojble se usprotivio da se Grčkoj produži program pomoći u narednih šest mjeseci bez obaveze da istovremeno sprovodi mjere štednje.

Izuzev NJemačke, Finska i Holandija su na skupu kritikovale grčki prijedlog istakavši da on nije realan.

Neimenovani zvaničnik EU rekao je za agenciju Blumberg da je malo vjerovatno da se postigne dogovor u Briselu, i da će biti potrebno organizovati još sastanaka da bi se to pitanje riješilo.

Evropske zemlje ocjenjuju da ukoliko se uskoro ne postigne sporazum, Grčka bi do kraja mjeseca mogla i da bankrotira.

Istovremeno, pojavila se i informacija da se Evropska centralna banka “sprema” za izlazak Grčke iz evrozone.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *