DŽuel je upozorio da će, ako ne bude dogovora, pomoć biti odgođena.
On je istakao da Izvršni odbor MMF-a trenutno ima više od 90 zahtjeva za hitnu pomoć, te će, ukoliko se vlasti u BiH ubrzo ne dogovore, biti teško uskoro pronaći drugi datum o razmatranju zahtjeva BiH.
– Podstičemo vlasti da rade zajedno kako bi, što prije postigle dogovor – rekao je DŽuel.
On je objasnio da je Izvršni odbor, nakon odluke o povećanju iznosa hitne pomoći, u okviru Instrumenta za brzo finansiranje spreman da obezbijedi sredstva.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je prije dva dana da još nema saglasnosti o raspodjeli 330 miliona KM koje bi BiH trebalo da dobije od MMF, te izrazio nadu da će narednih dana biti postignut dogovor i poslat zahtjev toj finansijskoj organizaciji.
On je naglasio da u samoj Federaciji BiH nije postignut dogovor o kantonalnoj raspodjeli sredstava i da je to dovelo do toga da taj aranžman sa MMF-om nije potpisan.
Dodik je pojasnio da je riječ o kriznom paketu MMF-a, a ne o redovnim sredstvima MMF-a da se na njih primjenjuje srazmjera jedna trećina prema dvije trećine što se tiče entiteta, nego shodno krizi koja je evidentno gotovo ista i u Republici Srpskoj i u FBiH.
– Očekivali smo da ćemo imati raspodjelu 60 prema 40 vezano za FBiH i Srpsku, s time što bi se pola procenta i sa jedne i sa druge strane dalo Brčko distriktu, koji nije uopšte uključen u ovaj aranžman – izjavio je Dodik za Federalnu televiziju.
(SRNA)