Dogovor Izetbegović-Halilović dokazuje neophodnost referenduma

August 6, 2015, 8:33 am

Ćeranić je zapitao da li će koalicioni sporazum Izetbegović-Halilović pomoći da se uvidi pod čijom su kontrolom, kome i čemu služe pravosudne institucije, jer, kako stvari stoje, čak i kada je riječ o teškim zločinima od volje Izetbegovića zavisi da li će Tužilaštvo i Sud BiH nekoga procesuirati.
“Na osnovu političkog dogovora Izetbegović-Halilović sarajevska čaršija već je ‘otpisala’ dojučerašnje Izetbegovićeve obavještajne uzdanice Bakira Alispahića, Fikreta Muslimovića, Envera Mujezinovića, a očekuje se i ekspresno izručenje Nedžada Herende”, navodi Ćeranić za “Pres Republika Srpska”.
On je dodao da je jasno da Izetbegovićeva izjava o Tužilaštvu i Sudu BiH koji “treba da rade svoj posao” znači “zeleno svjetlo” da se “zarad viših nacionalnih interesa /novoformirane federalne parlamentarne većine/ ratni i poratni /para/obavještajni vrh u Bošnjaka ima smjestiti /bar privremeno/ ‘s one strane brave”, dok iz BPS-a očekuju da za mjesec dana jedan od dvojice odgovornih, do sada zaštićenih, bude pritvoren ili raskidaju sporazum.
“Ujedno, na portalu bliskom ovoj stranci plasiraju se informacije da je Bakir Alispahić u paničnom strahu od hapšenja i da osniva političku stranku, u koju poziva četvoricu poslanika SDA koji su Izetbegoviću otkazali poslušnost, ali i bivšeg poglavara Islamske zajednice u BiH Mustafu Cerića”, navodi Ćeranić.
On je zapitao može li se očekivati da ratni zločini nad sarajevskim Srbima /ubistva pripadnika JNA u Velikom parku, ubistvo porodice Ristović, ubistvo doktora Milutina Najdanovića, jama Kazani/ budu predmet bošnjačkih međustranačkih dogovora i deklaracija.
“Da li bi alternativa referendumu mogao biti koalicioni sporazum Republike Srpske sa SDA u kojem bi se ta stranka obavezala da će realizovati četiri ključna zahtjeva u pogledu rada Tužilaštva i Suda BiH?”, piše Ćeranić.
On je podsjetio i na Izetbegovićevo obećanje o hapšenju direktora Sipe Gorana Zupca na jednom predizbornom skupu, koji je promovisan u dežurnog krivca za svaki propust u bezbjednosnom sektoru i pravosnažno osuđen, dok s druge strane u Sarajevu nikome ne pada na pamet da pokrene pitanje odgovornosti brojnih direktora agencija i direkcija u čijoj je nadležnosti bila bezbjednost skupa u Potočarima, gdje je napadnut premijer Srbije.
“Da li nam je potreban referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH ili nam je dobra Bakirova pravda? Ima li Srpska, uopšte, budućnost sa pravosuđem po mjeri Izetbegovića”, zapitao je Ćeranić.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *