Ćeranić je zapitao da li će koalicioni sporazum Izetbegović-Halilović pomoći da se uvidi pod čijom su kontrolom, kome i čemu služe pravosudne institucije, jer, kako stvari stoje, čak i kada je riječ o teškim zločinima od volje Izetbegovića zavisi da li će Tužilaštvo i Sud BiH nekoga procesuirati.
“Na osnovu političkog dogovora Izetbegović-Halilović sarajevska čaršija već je ‘otpisala’ dojučerašnje Izetbegovićeve obavještajne uzdanice Bakira Alispahića, Fikreta Muslimovića, Envera Mujezinovića, a očekuje se i ekspresno izručenje Nedžada Herende”, navodi Ćeranić za “Pres Republika Srpska”.
On je dodao da je jasno da Izetbegovićeva izjava o Tužilaštvu i Sudu BiH koji “treba da rade svoj posao” znači “zeleno svjetlo” da se “zarad viših nacionalnih interesa /novoformirane federalne parlamentarne većine/ ratni i poratni /para/obavještajni vrh u Bošnjaka ima smjestiti /bar privremeno/ ‘s one strane brave”, dok iz BPS-a očekuju da za mjesec dana jedan od dvojice odgovornih, do sada zaštićenih, bude pritvoren ili raskidaju sporazum.
“Ujedno, na portalu bliskom ovoj stranci plasiraju se informacije da je Bakir Alispahić u paničnom strahu od hapšenja i da osniva političku stranku, u koju poziva četvoricu poslanika SDA koji su Izetbegoviću otkazali poslušnost, ali i bivšeg poglavara Islamske zajednice u BiH Mustafu Cerića”, navodi Ćeranić.
On je zapitao može li se očekivati da ratni zločini nad sarajevskim Srbima /ubistva pripadnika JNA u Velikom parku, ubistvo porodice Ristović, ubistvo doktora Milutina Najdanovića, jama Kazani/ budu predmet bošnjačkih međustranačkih dogovora i deklaracija.
“Da li bi alternativa referendumu mogao biti koalicioni sporazum Republike Srpske sa SDA u kojem bi se ta stranka obavezala da će realizovati četiri ključna zahtjeva u pogledu rada Tužilaštva i Suda BiH?”, piše Ćeranić.
On je podsjetio i na Izetbegovićevo obećanje o hapšenju direktora Sipe Gorana Zupca na jednom predizbornom skupu, koji je promovisan u dežurnog krivca za svaki propust u bezbjednosnom sektoru i pravosnažno osuđen, dok s druge strane u Sarajevu nikome ne pada na pamet da pokrene pitanje odgovornosti brojnih direktora agencija i direkcija u čijoj je nadležnosti bila bezbjednost skupa u Potočarima, gdje je napadnut premijer Srbije.
“Da li nam je potreban referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH ili nam je dobra Bakirova pravda? Ima li Srpska, uopšte, budućnost sa pravosuđem po mjeri Izetbegovića”, zapitao je Ćeranić.
Dogovor Izetbegović-Halilović dokazuje neophodnost referenduma
August 6, 2015, 8:33 am