Pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske izvjesna je još jedna posebna sjednica, koju je srpski član Predsjedništva Milorad Dodik, zatražio zbog veta na pet tačaka, a koje je Predsjedništvo usvojilo bez konsenzusa.
Riječ o tri međunarodna sporazuma BiH iz oblasti obrazovanja i dva sporazuma CIK-a sa OEBS-om i Mađarskom.
Milorad Dodik u punom kapacitetu koristi ustavni mehanizam zaštite interesa Republike Srpske.
Već peti put u svom mandatu, od poslanika Narodne skupštine traži da podrže veto koji je uložio na odluke Predsjedništva, destruktivne po vitalni entitetski interes.
Većina se odnosi na potpisivanje međunarodnih sporazuma iz oblasti obrazovanja.
– Gdje je Ministarstvo prosvjete Republike Srpske reklo da to nije u skladu sa Ustavom i da se ne vidi ti se podaci ne iskazuju da je vidljiva Republika Srpska – pita Dodik
Sistem obrazovanja u nadležnosti je Republike Srpske, a ne BiH, kažu u republičkom Pedagoškom zavodu i potvrđuju ispravnost Dodikovog veta, jer je za sva međunarodna istraživanja neophodna saglasnost obrazovnih institucija Srpske.
– Sigurno je došlo u Agenciju za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH da se potpiše sporazum o učešću međutim Agencija nije tražila saglasnost za te sporazume. Očito je postala praksa da se preskaču institucije RS i da se pokaže međunarodnoj zajednici da postoji jedinstveni obrazovni sistem što nije tačno – naveo je Predrag Damjanović, direktor Pedagoškog zavoda Republike Srpske.
Praktično ponavlja se situacija iz ljeta 2020. kada je srpski član Predsjedništva potegao veto na Sporazum o učešću BiH u Programu međunarodnog ocjenjicvanja PISA, Narodna skupština tada ga je podržala.
– Međunarodna testiranja se i koriste da bio se utvrdili nedostaci obrazovnih sistema mi hoćemo da znamo koji su nedostaci sistema u Republici Srpskoj, a ne kakvi su rezuzltati na nivou BiH koji nama ništa ne znači, međutim očigledno da Agemcija i druga dvojica članova Predsjedništva to tako ne razumiju – tvrdi Damjanović.
Obrazloženje za veto na sporazume CIK BiH sa OEBS-om i srodnim tijelom u Mađarskoj, druge je prirode i može se tumačiti stavom Srpske, da je sadašnji saziv Komisije izabran mimo zakonske procedure.
– Ne treba se razmišljati o šteti nego upravo kako da zaustavimo štetno djelovanje ovakvog nelegalnog i nelegitimnog sastava CIK BiH. Mi smo se osvjedočili šta znači štetno djelovanje CIK kada su bile odluke o djelimičnom poništenju izbora u Srebrenici i Doboju isključivo u mjestima gdje su glasali Srbi – istkal je Snježana Novaković Bursać, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH.
Umjesto stručnjaka, u CIK-u sjede aktivisti stranaka iz Sarajeva i opozicije iz Srpske, objašnjava Novaković Bursać.
Stalno skretanje pažnje na tu poraznu činjenicu mogao bi biti razlog da poslanici SDS-a i PDP-a ne podrže Dodikov veto na sporazume koji se tiču CIK.
– Mi smatramno da kada god srpski član Predsjedništva posegne za takvim mehanizmo bi trebalo da ga podrži NSRS, a vidjećemo ko je spreman da se svrsta na stranu ovakve manipulacije kada je u pitanju izbor članova CIK – dodala je Novaković Bursać.
Prošle godine Narodna skupština jedini put nije potvrdila Dodikov veto na odluke iz spoljne politike. Iako su ga tada politički protivnici napali da je bezraložno potezao vitalni interes, Dodik im je odgovorio da je suština da Narodna skupština u konačnom odlučuje, pa makar i time da ne podrži njegov veto.
Izvor: RTRS