Obraćajući se na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske tokom razmatranja Informacije o realizaciji aktivnosti na popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH u 2013. godini, Dodik je predložio da jedan od skupštinskih zaključaka bude da predstavnici Republike Srpske odmah napuste centralni popisni biro.
“Centralnom popisnom birou ne treba davati legitimitet, treba da se iznađe i kreira novo zakonsko rješenje u Republici Srpskoj koje će omogućiti legitimno objavljivanje podataka od Republičkog zavoda za statistiku”, istakao je Dodik.
On je rekao da današnji rad Narodne skupštine Republike Srpske i jasni stavovi o odbacivanju ovog popisa i način na koji se misli to proglasiti mora da bude snažan, jer, kako je ocijenio, ako ne bude snažan biće karikatura.
Predsjednik Republike Srpske je istakao da će lično odbiti da pregovara o svakom pitanju u BiH sve dok se pitanje o popisu ne rješi, dodajući da bi tako trebalo da postupe i predstavnici Republike Srpske u zajedničkim inststitucijama BiH.
On je rekao da odbacuje uplitanje međunarodne zajednice u vezi sa popisom stanovništva u BiH, ističući da ukoliko ovaj problem ne bude riješen za Republiku Srpsku neće biti prihvatljiva ni pitanja u vezi sa adaptacijom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i mehanizmom koordinacije.
Dodik je rekao da je Republika Srpska imala korektan odnos prema popisu stanovništva koji je prevarom zloupotrebljen u Sarajevu.
“Tužilaštvo BiH je zloupotrijebilo svoj položaj i prijetnjom uticalo na Jukića da objavi navedenu odluku. Želi se izmanipulisati sa brojem stanovnika da bi se uticalo na zakone i prakse koje postoje u BiH”, zaključio je Dodik.
Predsjednik Srpske je istakao da su ovi lažljivi popisni podaci gori od rezultata popisa iz 1991. godine te da ih treba u potpunosti odbaciti.
On je konstatovao da BiH ne može uspjeti na ovakav način, kada se preglasava Republika Srpska.
BOSIĆ: JAK PRAVOSUDNI UTICAJ U PROCESU POPISA
Član Kolegijuma Predstavničkog doma parlamenta BiH Mladen Bosić rekao je danas da je jak politički i pravosudni uticaj postojao na donošenje odluke o jedinstvenom programu obrade podataka popisa stanovništva u BiH.
Bosić je ocijenio da nema političke volje u Federaciji BiH da se proces popisa stanovništva dovede do kraja.
“Trebalo bi analizirati da li postoji mogućnost da se u Republici Srpskoj objave rezultati popisa, jer Srpska ne može prihvatiti sadašnji način objavljivanja na nivou BiH”, rekao je Bosić na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
On je istakao da nema jasnog institucionalnog načina da bude blokirano ono što nije u skladu sa zakonom.
Bosić smatra da je prvi problem sa popisom nastao još 1998. godine objavljivanjem u “Službenom glasniku” da se odluke donose konsenzusom direktora i dva zamjenika.
On je ocijenio da je zakon o popisu iz 2010. godine bio loš, ali da je poboljšan donekle u narednim fazama.
Bosić vjeruje da će Narodna skupština Republike Srpske usvojiti kvalitetne zaključke.
Direktor Republičkog zavoda sa statistiku Radmila Čičković rekla je da je Republika Srpska u procesu popisa poštivala Zakon o popisu stanovništva i bila konzistentna.
Ona je napomenula da se nikome nije smjelo osporiti pravo na popisivanje, ali da postoji utvrđena metodologija u ovom procesu.
“Popis ima opšte standarde i baziran je na izjavi, a stalni stanovnik je onaj koji ima namjeru da bude godinu dana u BiH”, kaže Čičkovićeva.
Ona je ponovila da direktor Agencije za statistiku BiH Velimir Jukić sam nije smio donijeti odluku o jedinstvenom programu obrade podataka koji je sporan. Prema njenim riječima, Srpska je uvažila sve preporuke Međunarodne posmatračke misije, osim nekoliko koje nisu bile u skladu sa zakonom.
Ona je navela da je Zavod za stsistiku ukazivao na brojne neregularnosti, uključujući i na nezakonitost oko 70 hiljada popisnica što je prihvatila Međunarodna misija.
Čičkovićeva je dodala da je svim građanima BiH bilo dozvoljeno popisivanje, ali da je bilo striktno odvojeno koji su građani rezidentni, a koji nisu, odnosno žive u inostranstvu.
Potpredsjendik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da je popis stanovništva imao najveći broj popisnih grešaka.
“Potrebno je danas da donesemo zajedničku i jedinstvenu odluku, kojoj će biti zaštićeni interesi srpskog naroda i Republike Srpske. Odluka koju donesemo biće istorijska i životno važna za nas”, dodao je Stevandić. Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Senad Bratić rekao je da nije dobro za budućnost BiH da se odbaci popis stanovništva. “Narodna skupština Republike Srpska nema nadležnosti da se miješa u rad Agencije za statistiku BiH. Potrebno je raditi odgovorno i zajednički, jer je činjenica da je priča o popisu poprimila neke druge oblike, što nije bilo planirano”, rekao je Bratić.
Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske razmatraju Informaciju o realizaciji aktivnosti na popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013. godine. /srna