Dodik je izrazio očekivanje da se Amerikanci snažnije založe za dosljednu primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji nije samo zaustavio rat, već je uspostavio i političko-pravni sistem u zemlji, s obzirom na to da su oni imali aktivan pristup u stvaranju ovog sporazuma.
On je informisao delegaciju američkog Kongresa i o ekonomskoj situaciji u Republici Srpskoj, ističući da je Srpska, uprkos izazovima, očuvala ekonomsku i finansijsku stabilnost.
Govoreći o potrebi investiranja u privredu Republike Srpske, Dodik je naglasio da su američki investitori dobrodošli u Srpsku.
Kongresmen Robert Aderholt, koji je predvodio delegaciju SAD, smatra da postoji potreba da se stavovi Republike Srpske još više približe američkom Kongresu, kao i drugim relevantnim političkim faktorima u toj zemlji.
Proširiti saradnju Srpske i Rusije
Predsjednik Dodik se sastao i sa delegacijom Sankt Peterburga gdje su dosadašnje poslovne aktivnosti ruskih kompanija u Srpskoj ocijenjene kao uspješne, uz konstataciju da je ostalo dovoljno prostora da se unapređuju i proširuju. Sagovornici su izrazili zadovoljstvo kvalitetom saradnje Srpske i Sankt Peterburga.
Posjeta Banjaluci delegacije Sankt Peterburga, koju je predvodio Elgiz Kačajev, proistekla je iz dogovora koje je predsjednik Republike Srpske postigao sa gubernatorom Sankt Peterburga Georgijem Poltavčenkom u aprilu u Banjaluci.
Nezavisne novine