Dodik je najavio da će Republika Srpska povećati broj policajaca, ali i raditi na njihovom dodatnom usavršavanju i nabavci opreme, radi sigurnosti građana, ali i prevencije od eventualnih terorističkih napada.
“Republika Srpska mora da se osposobi u bezbjednosnom smislu, jer ne možemo da se oslonimo na obavještajnu službu BiH iz Sarajeva, na čije čelo uskoro treba da dođe čovjek koji je u ratu bio glavni obavještajac Alije Izetbegovića, u vrijeme kada su na ove prostore dovodili mudžahedine koji su sjekli srpske glave”, rekao je Dodik za ruski radio “Sputnjik” na srpskom jeziku.
Prema njegovim mišljenju, taj čovjek će imati političke motive da radi na štetu Republike Srpske, kao i bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, koji će da ga postavi.
“Republika Srpska će, naravno, analizirati sve informacije koje dobije od te obavještajne službe, ali mora da ima svoje bezbjednosne kapacitete da bi uspjela da se zaštiti od svih potencijalnih terorističkih napada”, rekao je Dodik, podsjetivši da, prema informacijama bezbjednosnih struktura, u BiH ima 3.500 radikalnih islamista.
On je istakao da Republika Srpska ima snage da upravlja krizom, ali i da riješi probleme u bezbjednosnom smislu.
Predsjednik Srpske je napomenuo da će se raditi na vraćanju dostojanstva policajaca, tako što će se određeni segmenti zakona o policiji iz bivše Jugoslavije inkorporirati u postojeći zakon Srpske.
Dodik je izrazio žaljenje za nevino stradale žrtve u terorističkom napadu u Parizu i upitao zašto se svijet nije isto tako solidarisao sa Rusijom kada je nedavno u Egiptu oboren ruski avion i stradala 224 lica, među kojima je bilo žena i djece.
Govoreći o izbjegličkoj krizi, Dodik je rekao da ona doprinosi nestabilnosti i u BiH, a ne samo regionu i Evropi, i da s tim u vezi bezbjednosne strukture moraju rad da podignu na viši nivo.
“Srpska neće da uzima bilo kakvu vrstu novčane pomoći od Zapada da bi gradila kampove za izbjeglice. Nemamo kapaciteta za izbjegličke kampove i prihvatne centre”, kaže Dodik.
Govoreći o odnosu Republike Srpske i Rusije, Dodik je ocijenio da su oni prijateljski, jer Rusija vodi principijelnu međunarodnu politiku.
“Nikada nisu uslovljavali, čak i kada su činili usluge, recimo kada su uložili veliki novac u naftnu industriju Republike Srpske”, podsjetio je Dodik.
On je podsjetio da je Rusija onemogućila da Savjet bezbjedosti UN izglasa rezoluciju o Srebrenici kojom bi srpski narod bio okarakterisan kao genocidan, a da je pomogla i prilikom sprečavanja samoproglašenog Kosova da postane član Uneska.
“Zbog toga smo zahvalni Rusiji i njenom predsjedniku Vladimiru Putinu”, naglasio je Dodik.
U razgovoru za “Sputnjik” Dodik je rekao da očekuje nastavak dobrih odnosa Republike Srpske i Rusije.
Srna