Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i njemački ministar poljoprivrede Kristijan Šmit razgovarali su u Istočnom Sarajevu o pomoći Njemačke za ublažavanje štete koju bi poljoprivredni proizvođači iz Srpske i FBiH pretpjeli usvajanjem adaptiranog SSP-a.
S obzirom na to, da institucije BiH i Republike Srpske imaju različite podatke o potencijalnim gubicima, Dodik i Šmit su se saglasili da neutralna, referentna kuća poput Svjetske banke prvo napravi procjenu štete što bi, kako je rekao Dodik, stvorilo uslove da se parafira i odobri adaptirani SSP.
Stav Republike Srpske da je ispregovarani SSP štetan po poljoprivrednu proizvodnju Njemačka je ozbiljno shvatila i u Istočno Sarajevo poslala saveznog ministra. Dodik ga je upoznao sa procjenom da bi samo poljoprivredni proizvođači iz Srpske pretrpijeli štetu od 220 miliona KM.
Dodik kaže da je u taj iznos uključen i gubitak radnih mjesta, kao i gubitak od 70 miliona u Budžetu Republike Srpske. Naveo je da su to egzaktno dokazivi podaci.
Predsjednik Srpske bio je iznenađen podatkom koji mu je saopštio ministar Šmit, a koji su mu koji čas ranije servirali u Sarajevu da bi ukupni gubici po BiH na godišnjem nivou bili oko 60 miliona KM.
Poljoprivredni proizvođaći iz Srpske tek očekuju detalje dogovora sa Njemačkom o eventualnoj odšteti ako se prihvati adaptirani SSP protiv kog su bili od početka.
Mišo Maljčić, predsjednik Saveza poljoprivrednih proizvođača RS, kaže da će sačekati rezultate ovih razgovora i adekvatno rješenje za proizvođače. Zainteresovani su i kolike će biti procjene štete i da li će ta nadoknada iz Njemačke moći da ih namiri.
Njemačka je pokazala volju da čuje šta Republika Srpska misli o adaptiranom SSP, ali i da deblokira izvoz mesa i mesnih prerađevina iz BiH preko EU na tržišta trećih zemalja, jer je dosadašnji način prevoza robe avionom i do pet puta skuplji nego kamionima. U saopštenju iz kabineta Denisa Zvizdića ne precizira se šteta poljoprivrednicima u BiH, ali naglašava da je potpisavanje SSP i dobijanje efikasnog mehanizma koordinacije najznačajniji korak BiH ka EU u posljednjih 20 godina.
RTRS