On je danas na stranačkoj pres konferenciji rekao da su nakon te sjednice vidljiva dva koncepta – koncept SNSD-a i njegovih koalicionih partnera koji, kako je naveo, štiti i jača RS, dok koncept Saveza za promjene jača BiH zarad vlastitih pozicija.
Rekao je da su tri najveće strateške greške kojima su smanjene nadležnosti RS bile uspostavljenje Uprave za indirektno oporezivanje BiH, ukidanje Vojske RS i prihvatanje Izvještaja o Srebrenici za vrijeme predsjedničkog mandata Dragana Čavića, koji je nanio”najveću civilizacijsku štetu u istoriji RS”. On je istakao da institucije RS ne sprečavaju borbu protiv kriminala i pozvao je nadležne institucije da podnesu krivičnu prijavu protiv njega ako imaju osnova ali da prestanu sa svakodnevnim medijskim istupima o kriminalu i korupciji u RS i iznošenjem optužbi na njegov račun i na račun vlasti u RS. Naglasio je da Željka Cvijanović, predsjednik Vlade RS, ima njegovu punu podršku i da je na posebnoj sjednici iznijela argumente koje opozicija ni na jedan način nije mogla da ospori.
Govoreći o usvojenim zaključcima na posebnoj sjednici posvećenoj zaštiti interesa RS na nivou BiH, rekao je da su oni bili posljednji pokušaj za kompromis i dogovor, posebno u kontekstu, kako je rekao, homogenizacije kod druga dva naroda, ali da opozicija to nije htjela da prihvati.
“Ali nemoguće je postići dogovor kada se omalovažavaju institucije predsjednika Republike, Vlade RS, a sada, nakon ovog zasijedanja, i Narodne skupštine RS”, rekao je on. Govoreći o najavama opozicije da bi mogli pokrenuti vanparlamentarnu borbu, on je rekao da ne može da vjeruje da bi narod u RS mogao podržati “srpsku izdajničku politiku na nivou BiH”. Za Mladena Bosića, predsjednika SDS-a, je rekao da je “najbolji đak Bakira Izetbegovića i perjanica probosanske politike”, za ministra Mirka Šarovića da bi želio biti “prvi bh. ambasador u RS” dok je Čavića nazvao šizofrenikom. Najavio je da će 5. novembra prisustvovati sastanku sa patrijarhom srpskim Irinejem koji je patrijarh sazvao zbog najavljenog potpisivanja ugovora sa Islamskom zajednicom u BiH. On je istakao da predstavnici Saveza za promjene nisu konstultovali institucije RS o pomenutom ugovoru.
Na zaključke NS RS reagovala je i Morin Kormak, ambasador SAD u BiH. Ona je izrazila zabrinutost usvojenim zaključcima koje je ocijenila nedemokratskim.
“Izabrani zvaničnici i državni službenici moraju imati priliku da rade svoj posao, da rade ono za šta su izabrani, da rade onako kako se radi i funkcioniše u demokratksoj zemlji. Niko od njih ne može tražiti da podnose izvještaje različitim nivoima vlasti”, rekla je Kormakova.
Bosić je rekao da je vlast u RS formirana političkom korupcijom i da ne može biti demokratski proces ako neko, kako je rekao, kupi onoliko poslanika koliko mu treba. On je dodao da predstavnici RS u institucijama BiH za svoj rad mogu odgovarati samo građanima, da imaju politički imunitet za svoje odluke i da su bilo kakve sankcije vlasti RS neostvarive i suprotne evropskim normama i konvencijama.
“Riječ je o političkom progonu neistomišljenika i političkoj inkviziciji, što je iznuđeno njihovim strahom od gubitka vlasti i otvaranjem procesa pred pravosuđem”, smatra Bosić.