Dodik: Reformisati obrazovni sistem da bi se uključio u regionalne i globalne procese

November 29, 2019, 4:10 pm

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik smatra da je obrazovni sistem u Srpskoj i BiH potrebno reformisati da bi se uključio u regionalne i globalne procese, kao i da će sadašnji odgovori odrediti budućnost ovih prostora.

– Mi koji sada odlučujemo moramo razumjeti potrebe novih generacija i napraviti najbolji mogući sistem. Potrebno je vrijednost mira na ovim prostorima afirmisati kroz obrazovanje i na kraju ovog procesa moramo imati uspješan sistem. U suprotnom, nećemo uspjeti – rekao je Dodik novinarima u Banjaluci u pauzi konferencije “Uloga obrazovanja u razvoju društvene kohezije”.

On je naglasio da je potrebno vratiti značaj profesiji, povećati plate u obrazovanju, te školovati i one koji školuju djecu.

– Nezadovoljan sam kvalitetom stručnosti, pogrešan je pristup, pa ne dobijamo kvalitet i ono što društvu treba. Potrebno je favorizovati kvalitet i postaviti sistem koji nama odgovara – ističe Dodik.

On je rekao da će se raditi na tome da u narednih pet godina sva djeca budu obuhvaćena predškolskim obrazovanjem.

Dodik je poručio da obrazovanje, osim usvajanja znanja, podrazumijeva i formiranje čovjeka i njegovih vrijednosti.

Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević rekao je da se Srpska izborom nove Vlade opredijelila za odlučne zaokrete u visokom obrazovanju, koncipirajući ga za decenije koje dolaze na principima internacionalizacije, modernizacije i racionalizacije.

On smatra da se visoko obrazovanje u Srpskoj reformom može približiti evropskim i svjetskim trendovima.

– Inovirani studijski programi su budućnost našeg društva i u visokom obrazovanju možemo napraviti velike pomake. Novim zakonom o visokom obrazovanju Republike Srpske postavljamo nove temelje visokog obrazovanja u Srpskoj koji će biti onoliko čvrsti koliko budemo svi zajedno kao društvo polagali vjere da će se stanje promijeniti. Vjerujem da idemo u dobrom pravcu – istakao je Rajčević.

Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić rekla je da je u Srpskoj pokrenut reformski proces koji će razviti novu školu za novo doba, što podrazumijeva savremene učionice, digitalizovane udžbenike, te nastavu u skladu sa potrebama 21. vijeka.

Ona je istakla da je namjera Ministarstva da omogući svoj djeci u Republici Srpskoj stimulativno okruženje za učenje i kvalitetne programe da bi po završetku školovanja bili osposobljeni za primjenu naučenog znanja i stečenih kompetencija.

Trivićeva je podsjetila da su primjena novih tehnologija u obrazovanju i obuka nastavnika ključni za razvoj obrazovanja u Republici Srpskoj.

– U 187 osnovnih škola imamo 847 e-učionica opremljenih u okviru projekta `Dositej`. Osnovne škole Srpske uključene su i u projekat `Škole za 21. vijek` koji doprinosi unapređenju vještine kritičkog razmišljanja pri rješavanju problema i vještine kodiranja pomoću mikrobit računara kod nastavnika i učenika. Planirano je i uvođenje e-dnevnika u sve osnovne i srednje škole, a realizujemo i pilot-projekat digitalizacije sadržaja udžbenika `Geografija za šesti razred osnovne škole`- navela je Trivićeva.

Ministar obrazovanja i kulture Federacije BiH Elvira Dilberović smatra da se BiH mora uhvatiti u koštac sa istinskom reformom obrazovanja.

Dilberovićeva je rekla da su potrebni kvalitetni programi koji daju rezultat.

Zamjenik ministra civilnih poslova u Savjetu ministara u tehničkom mandatu Goran Ćosić smatra da obrazovanje, kao glavna smjernica za budućnost, treba da bude kvalitetnije da bi nove generacije bile spremne za razvoj društva i poštovanje nacionalnih i kulturoloških razlika.

Rezidentni kordinator UN u BiH Sezin Sinanoglu rekla je da je cilj konferencije “Uloga obrazovanja u razvoju društvene kohezije” promocija društvenih vrijednosti i borba protiv nejednakosti, solidarnost, te društvena kohezija, radi obezbjeđenja trajnog mira.

– Projekat porazumijeva učešće ljudi iz raznih oblasti koji iznose ideje i preporuke da bi cjelokupni projekat dobio što konkretnije rezultate – navela je Sinanoglu i dodala da će sve preporuke sa današnjeg sastanka biti predstavljene i na regionalnom nivou.

Prva konferencija “Uloga obrazovanja u razvoju društvene kohezije” održana je u okviru projekta “Dijalog za budućnost: promovisanje društvene kohezije i raznolikosti u BiH”, koji realizuju Unesko, Unicef i UNDP u partnerstvu sa Predsjedništvom BiH.

Konferenciji su prisustvovali profesori i direktori školskih ustanova kojima su se obratili Dodik, Ćosić i Sinanoglu.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *