“Republika Srpska će svoj statusni i svaki drugi problem rješavati upravo pitanjem referenduma. To je demokratsko pravo koje je priznato svima, ali, zbog okolnosti, mi moramo da se dodatno borimo za njega”, rekao je Dodik Srni.
Odgovarajući na pitanje da li očekuje reagovanje OHR-a povodom zahtjeva bošnjačkih političara da preduzme mjere na zaštiti Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH zbog najavljenog referenduma u Srpskoj, Dodik je istakao da će referendum o Danu Republike biti održan 25. septembra i da nikakav visoki predstavnik to ne može da spriječi.
“Referendum je stvar Republike Srpske, a visoki predstavnik i da hoće nešto da učini, ne zna se na koji način bi to mogao da uradi, a mi ga ne bismo ni ispoštovali”, rekao je Dodik.
On je istakao da je tema za referendum pažljivo izabrana, te da su oko nje okupljeni svi iz Republike Srpske.
“Taj plebiscit će pokazati snagu i volju naroda za održavanje referenduma o Danu Republike. Tu nema ništa nedemokratskog, necivilizacijskog i antidejtonskog, ali to ne smeta muslimanima da učine sve da problematizuju i `suze liju` kod međunarodne zajednice za neke svoje kvaziinterese”, rekao je Dodik.
Kao što visoki predstavnik ne poštuje Republiku Srpsku, kaže Dodik, tako ni Srpska nema potrebu više da poštuje visokog predstavnika u dijelu njegovih nametanja rješenja, koja je krio iza demokratije i Dejtonskog sporazuma.
“Ako je iko kršio Dejtonski sporazum u BiH, kršio ga je visoki predstavnik, a pri tome ne mislim samo na Valentina Incka, već na visokog predstavnika uopšte”, rekao je Dodik.
On je poručio da treba da prestane “bolesna situacija”, u kojoj Bošnjaci uvijek “jauču” međunarodnoj zajednici kada im je nešto potrebno.
“Bošnjaci treba da se dogovaraju ukoliko hoće da se u BiH nešto napravi. U BiH je mnogo otvorenih pitanja koja su komplikovana i koja su dodatno dobila na snazi zato što je SDA umišljeno pokušala da vodi BiH”, rekao je Dodik.
On je ocijenio da su Bošnjaci nemoćni u Sarajevu u vezi sa pitanjem referenduma o Danu Republike i da zato sada pokušavaju da instrumentalizuju muslimane u Republici Srpskoj.
Predsjednik Srpske je pozvao muslimane Bošnjake u Republici Srpskoj da 25. septembra izađu na referendum o Danu Republike i “budu dio naroda Republike Srpske koji ovdje živi i želi da nastavi da živi”.
“Njihovo je demokratsko pravo čak i da ne izađu na referendum, ali mislim da bi zbog budućnosti koju bi htjeli da grade u Republici Srpskoj za njih bilo veoma korisno da to učine i da se u tom pogledu identifikuju sa onim što je apsolutna volja naroda u Republici Srpskoj”, rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske je istakao da će referendum o Danu Republike dati snagu zakonskom rješenju, koje nema nijedan zakon u BiH i Republike Srpske, a taj plebiscit će biti u osnovi donošenja zakona o 9. januara kao Danu Republike.
“Tu više ništa neće moći da uradi ni Ustavni sud BiH, niti bilo kakve institucije na koje se oni pozivaju, pa ni visoki predsatavnik”, rekao je Dodik.
Povodom izjave potpredsjednika SDS-a Mirka Šarovića da je SDS podržao referendum o Danu Republike zbog opštih okolnosti, ali da smatra da referendum generalno ne može ništa da promijeni, Dodik je rekao da je neshvatljivo da SDS ima različite stavove – jedne u Banjaluci, a druge u Sarajevu.
Predsjednik Srpske je rekao da referendum neće ništa ni promijeniti, već će potvrditi da je 9. januar Dan Republike, te da je u tom pogledu i SDS bio dio većine u Republici Srpskoj.
“Jeste da je SNSD zajedno sa svojim koalicionim partnerima pokrenuo tu inicijativu, ali nam je veoma važno i drago što su u okviru nje bile i druge političke partije iz Srpske”, rekao je Dodik.
Ukoliko je Šarović tu izjavu dao medijima u Federaciji BiH, kaže Dodik, onda je razumljivo njegovo dodvorništvo po kojem je prepoznatljiv.
“Uvijek kada dobije priliku da na muslimanskim medijima odgovora i minimizira srpske nacionalne interese, on će to da uradi. Nemoguće je da neko, ko se iole ozbiljno bavi politikom, tvrdi da jedan referendum nije tako važan. Po nekima nije bio važan ni referendum u Velikoj Britaniji o `Bregzitu`, pa vidimo kakve je posljedice izazvao”, rekao je Dodik.
Sama činjenica, kaže predsjednik Srpske, da muslimani traže da interveniše međunarodna zajednica govori da oni shvataju koliko je važan referendum, ali da to samo ne shvata Šarović i njemu slični.
Predsjednik Srpske je ocijenio da minimiziranje referenduma o Danu Republike predstavlja minimiziranje prava na referendum jednog naroda, prije svega srpskog da odgovore na pitanja koja su od ključnog nacionalnog i državnog interesa.
“Za Republiku Srpsku je od ključnog nacionalnog i državnog interesa datum njenog stvaranja i svako ko pokušava da minimizira odluku naroda, na neki način se sam izopštava iz tog naroda i sebe stavlja na drugu stranu istorije”, rekao je Dodik.
On je istakao da je nemoguće da SDS u Banjaluci glasa za odluku o referendumu, a da, sa druge strane, njeni viđeniji članovi u Sarajevu to negiraju, dodajući da to treba izbjeći po svaku cijenu.
“Što se tiče referenduma, ja vjerujem onom SDS-u u Banjaluci i želimo da izradimo zajedničku strategiju za kampanju koju ćemo sprovesti u okviru ovog referenduma”, rekao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje šta očekuje od stranaka članica Saveza za promjene kada je riječ o kampanji o referendumu o Danu Republike, Dodik je rekao da ne bi imao ništa protiv da se organizuje zajednički štab kampanje u vezi sa referendumom i da se koordinišu svi stavovi i aktivnosti.
On je istakao da bi ta kampanja podrazumijevala da svakako nema više takvih izleta kao što se moglo čuti od Šarovića ili, ako je već ima, onda se mora obračunati sa tim.
“Referendum ima snagu samo ako je vlasništvo naroda i niko separatno ne može da pristupi tom pitanju. Sa protivnicima referenduma moramo se politički razjasniti”, rekao je Dodik.
On je istakao da protivnici referenduma, bez obzira sa koje strane dolaze, imaju mogućnost da javno iskažu svoj stav glasajući protiv, dodajući da je to sve dio demokratske procedure i aktivnosti.
“Nemam ništa protiv onih koji na taj način vide svoje interese, ali svaka druga vrsta koja iskače iz tog odnosa prema referendumu, poput zahtjeva za međunarodnim intervencionizmom, ne dolazi u obzir”, rekao je Dodik.
Ističući da se sada čeka da se završe sve formalne procedure u vezi sa odlukom o referendumu i da će se vjerovatno sve završiti na Ustavnom sudu Republike Srpske, Dodik je rekao da će od 15. do 20. avgusta biti jasna situacija da više nema odgađanja odluke o održavanju referednuma, niti mogućih formalnih prepreka u tom pogledu.
“Institucionalno gledano Republika Srpska nema nijedan problem ni strukturalni, ni po Ustavu da održi referendum o Danu Republike”, rekao je Dodik.
U slučaju da visoki predstavnik interveniše kada je riječ o referendumu o Danu Republike, Dodik je rekao da ta eventualna odluka neće biti objavljena u “Službenom glasniku Republike Srpske”, dok “Službeni glasnik BiH” nema nadležnost da se bavi pitanjima Srpske i da u njemu bude objavljena.
“Takav eventualni pokušaj visokog predstavnika može samo da dodatno usložni situaciju. Krajnje je vrijeme da stranci odu iz BiH, a ne da se petljaju u sve i svašta”, rekao je Dodik.
On je naglasio da se intervencionizam međunarodne zajednice nije pokazao kao najbolji u odnosu prema Srbima, što se vidjeo i prije nekoliko dana, kada je američki ambasador u BiH Morin Kormak organizovala sastanak predstavnika samo dva konstitutivna naroda u vezi sa Mostarom, dok Srbe nije zvala, kao da ne žive u tom gradu.
“Srbi u Mostaru imaju jasno pozicionirane stavove u vezi sa izborima u Mostaru i trebalo ih je uključiti u te procese. Zašto to američki ambasador nije uradila ja dobro znam. To je dio kontunuiteta lošeg odnosa prema Srbima gdje god se nalaze”, rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske je ukazao da posredništvo i intervencionizam međunarodne zajednice moraju prestati i da narodi u BiH treba da pokušaju sami da nađu odgovore na mnoga pitanja.
VLADA SRPSKE IMA ODGOVOR NA SVAKO ZAOBILAŽENJE NJENIH STAVOVA
Kada je riječ o Strategiji transporta koju je jednoglasno usvojio Savjet ministara BiH, bez saglasnosti Srpske, Dodik je rekao da je Srpska odbacila i ignorisaće realizaciju ovog dokumenta, te poručio da Vlada Srpske ima odgovor na ovakvo sistemsko zaobilaženje njenih stavova.
“U toj strategiji nema Republike Srpske i oni su je ukinuli u Sarajevu. To je neprihvatljivo. O tome mora ponovo da se odlučuje”, rekao je Dodik u intervjuu Srni.
Prema njegovim riječima, ignorisanje Republike Srpske dovelo je do niza loših odluka, od mehanizma koordinacije, pa do ove strategije, dokumenta koji omogućava da se sve kapitalne investicije ostvaruju u Federaciji BiH, a nijedna u Srpskoj.
“Kako je moguće da oni koji dolaze iz Republike Srpske tako bezočno donose takav dokument? Sutra kada dođete kod neke međunarodne finansijske institucije i pokušate da dobijete kredit, za auto-put, most ili neku sličnu investiciju, predstavnici te institucije mogu da zavire u tu strategiju i kažu- `vi niste prioritet`”, kaže Dodik.
On je rekao da je potpuno pogrešna predstava da neko u ime Republike Srpske radi u Sarajevu.
“Niko to ne radi. Ni član Predsjedništva BiH. Tamo se kaže da je on iz Republike Srpske, srpski član Predsjedništva. On ne predstavlja autentične interese Srpske, a pogotovo članovi Savjeta ministara, koji se sastavljaju, a ne biraju, i nemaju nikakvu drugu snagu, osim da budu podanici, poltroni. I, u tom pogledu, smo mogli da vidimo mnoge odluke u prošlosti i u posljednje dvije godine koje su znatno devastirale ono što jeste stav Republike Srpske”, naveo je Dodik.
On kaže da ministri u Savjetu ministara BiH nemaju pravo da autentično odlučuju i navodi da oni mogu da odlučuju samo o onome što jeste interes Republike Srpske, a čak i u pitanjima koja su u vezi sa isključivim nadležnostima BiH moraju da konsultuju institucije Srpske i tako doprinesu snazi Srpske.
“Oni koji sjede u zajedničkim institucijama nisu predstavnici Republike Srpske. Predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama su oni koje institucije Srpske odrede”, naglašava Dodik.
Dodik je naglasio da Republika Srpska ima mehanizme i snažnu institucionalnu moć i daće odgovor na pitanja kao što su popis, deveti januar i mnoga druga.
“Republika Srpska krenuće u seriju referenduma o raznim pitanjima. Kada su podijeljene političke elite u Republici Srpskoj onda treba pitati narod. Onaj ko neće da poštuje volju tog naroda onda je on pogriješio i zalutao i njega će istorija upamtiti kao izdajnika Republike Srpske”, poručio je Dodik.
SRPSKA POTPISALA PISMO NAMJERE, NA POTEZU FBiH
Kada je riječ o pismu namjere MMF-u Dodik ističe da ga je Srpska potpisala i da je sada na potezu Federacija BiH /FBiH/.
Dodik, koji je i predsjednik SNSD-a, kaže da nije obaviješten o navodima predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Denisa Zvizdića o sastanku SDA i SNSD-a sredinom naredne sedmice u vezi sa pismom namjere MMF-u, te ističe da SNSD ne namjerava da ide u Sarajevo jer je odlazak predstavnika ove stranke u FBiH već jednom bio zloupotrijebljen.
“Niko me nije kontaktirao i ne znam o čemu Zvizdić govori. Mislim da za tim sastankom nema potrebe na stranačkom nivou. Postoje druga pitanja koja bismo na nivou stranaka mogli da razmatramo, ali kada je riječ o pismu namjere tu je sve jasno – to je stvar institucija”, rekao je Dodik u intervjuu Srni.
Predsjednik Srpske je istakao da je pokušaj FBiH da konstruiše priču o tome da Republika Srpska zavisi od MMF-a potpuno pogrešan.
“Ne zavisimo od MMF-a i možemo da, naravno u otežanijim okolnostima, servisiramo sve svoje stvari. Vlada Srpske i premijer Željka Cvijanović rekli su prije nekoliko dana da je već polovina od 50 miliona koji bi trebalo da stignu iz MMF-a pokriveno iz domaćih izvora, raznim uštedama i naplatom dobiti od javnih preduzeća. Već u narednim sedmicama imaćemo pola tog novca, od 25 do 30 miliona”, naglasio je Dodik.
On je rekao da će Republika Srpska, kada je riječ o novcu MMF-a, pokušati da se snađe na nekom drugom mjestu i nekom drugom tržištu, te da je činjenica da Srpska bilježi pojačan rast industrijske proizvodnje, a time i bruto domaćeg proizvoda.
“Ovo će prema svim parametrima biti jedna od najboljih godina, u posljednjih nekoliko”, kaže predsjednik Srpske.
Dodik je podsjetio da je Vlada Srpske “rekla svoje” u vezi sa pismom namjere MMF-u, te da SDA, ukoliko želi, može da razgovara o ovom pitanju sa koalicionim partnerima i Savezom za promjene.
“Premijer Željka Cvijanović i ministar finansija Zoran Tegeltija potpisali su pisma i ona se u suštini ne mogu mijenjati. Tamo nedostaju potpisi i kada ih budu stavili, onda ćemo razgovarati”, naveo je Dodik i dodao da će SNSD i Srpska prihvatiti da razmotre svaki poziv ukoliko je uljudan.
Dodik kaže da su se prije nekoliko dana saradnici iz kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića raspitivali o mogućnosti sastanka, te da je spreman da se sastane sa Izetbegovićem, ali u Banjaluci.
“Neka izvoli u Republiku Srpsku, možemo da se sastanemo u mom kabinetu, da pričamo o institucionalnim vrijednostima, a kao partija, SNSD nema namjeru da pravi nikakve koalicione dogovore sa SDA, niti ima namjeru da ulazi u zajedničke institucije koje pokazuju svoju nesposobnost i koje su postale remetilački faktor ukupnog stanja i odnosa u BiH”, naglasio je Dodik.
On je dodao da se, politički gledano, SNSD i SDA dijametralno razlikuju po odnosima prema važnim pitanjima u BiH.
(Srna)