Dodik je ponovio da su visoki predstavnici međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini godinama nametali zakone, kršili Dejtonski sporazum, a da je to pripisano Srpskoj.
Tokom savetovanja “Oktobarski pravnički dani” entitetski predsednik je pozvao sve pravnike u RS da budu jedinstveni, jer se samo tako može odbraniti od onoga što se nameće.
Delovanje aktuelnog visokog predstavnika u BiH Valentina Incka ocenio je kroz kontinuitet “neistina koje iznosi”.
“Incko nema pravo da tumači Ustav BiH, a da je hteo da ga pročita video bi da prioritet u Ustavu imaju konvencije o ljudskim pravima i slobodima”, naveo je Dodik, ističući da je jedno od tih prava i referendum.
Ta konvencija, smatra on, “ima prioritet po Ustavu BiH nad onim što se zovu zakoni”, a drugo pitanje je da su zakoni nametani.
Za Incka je rekao da brani delovanje svojih prethodnika “da bi putem nasilja očuvao njihovo bespravno delovanje” i ponovio neslaganje s izveštajem visokog predstavnika Ujedinjenim nacijama.
Optužio ga je da ne poštuje ni rezoluciju Saveta bezbednosti UN, niti dostavlja izvještaj RS zbog čega će tražiti da se to uradi i o tom izveštaju raspravlja u entitetskom parlamentu, prenela je Fena.
Na temu najavljenog referenduma u Republici Srpskoj o radu Suda i Tužilštva BiH i ovlašćenjima visokog predstavnika ponovo se danas oglasio i Incko porukom da građani Srpske imaju pravo na slobodu govora, ali ne i na referendum o pravosuđu BiH.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 15. jula odluku o raspisivanju referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH.
Prema odluci parlamenra referendumsko pitanje glasi “Da li podržavate neustavno i neovlašćeno nametanje zakona od visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, posebno nametnute zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH i primenu njihovih odluka na prostoru Republike Srpske?”.
Odluku o datumu održavanja referenduma treba da objavi Narodna skupština RS i tek posle te objave teku rokovi, objasnio je nedavno entitetski ministar pravosuđa Anton Kasipović.