Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je dogovor o imenovanjima pukao i da ne zna da li će biti usvojen budžet BiH.
Dodik je rekao da sada ne zna da li će biti usvojen budžet BiH i da više ništa ne može da kaže sa sigurnošću, jer je BiH potpuno neuspješna, propala zemlja.
On je naglasio da se na nivou BiH jedino može dogovarati i tako dolaziti do rješenja, pa između ostalog i za budžet, a imenovanja ne treba posmatrati kao neko “uhljebljenje” već kao princip nacionalne politike.
Podsjetivši na sastanak SNSD-a, HDZ-a i SDA, prošle sedmice u Istočnom Sarajevu, Dodik je rekao da je dogovoreno da budu imenovani svi oni koji su prošli procedure.
“HDZ je rekao da prilikom konačnog izbora neće podržati prijedlog SDA za ministra odbrane Selmu Cikotića i direktora obavještajne agencije, a onda, da bi se sve zakoplikovalo, /Bisera/ Turkovićeva je rekla ‘nećemo podržati HDZ, hoćemo SNSD’. Vjerovatno s namjerom da zavadi, jer to su male igre koje pokušavaju da nametnu da naprave velike priče”, rekao je Dodik za ATV.
Dodik, koji je i lider SNSD-a, naglasio je da ih na republičkom nivou čeka perod političke borbe za status Republike Srpske zbog čega je potrebno da se oko toga okupe sve političke snage u Srpskoj.
On je rekao da je zato kreirana koalicija koja sada nosi dvije trećine podrške Vladi i okupljena je u parlamentu Republike Srpske i dodao da će sa tim koalicionim kapacitetom, kada se smiri situacija sa virusom korona, ući u promjenu Ustava, eliminisati sve probleme u vezi sa njegovom zloupotrebom i osnovnom strukturom kao što je na primjer Vijeće naroda, koje je nametnuo visoki predstavnik.
“Cilj nam je da dođemo do novog ustava u kome ćemo učiniti još efikasnijom, transparentnijom i bržom Republiku Srpsku”, rekao je Dodik i dodao da je drugi dio te političke borbe ovo što se dešava na nivou BiH.
Srpski član Predsjedništva BiH ukazao je i na činjenicu da se na nivou BiH razotkrila politika u vezi sa migrantima, tako što je bivši ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Fahrudin Radončić okrivio bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Šefika DŽaferovića, ministra inostranih poslova Biseru Turković i njihovu partiju SDA da se migranti organizovano dovode u BiH da bi vršili pritisak.
Dodik je ponovio da na teritoriji Srpske neće biti formirani kampovi za smještaj migranata iako je Savjet ministara u kojem je bio lider SDS-a Mirko Šarović donio odluku o tri kampa u Bijeljini, Zalužanima i u Trnovu.
Govoreći o formiranju CIK-a BiH, Dodik je rekao da je postojao dogovor Mirka Šarovića i Bakira Izetbegovića prilikom formiranja Centralne izborne komisije koja je lokalne izbore nezakonito prolongirala za novembar.
“Mi se ponašamo kao da će izbori biti u prvoj nedjelji oktobra”, rekao je Dodik, te dodao da na izbore idu sa odgovornim ljudima jer će ključ za rješavanje problema i posljedica od virusa korona biti u tome da li je politička situacija stabilna ili nije.
On je ocijenio da je sadašnji SDS na čelu sa Mirkom Šarovićem podanički i da nema veze sa onim izvornim, te da su ga napustili mnogi, od Nenada Stevandića do Darka Banjca, Obrena Petrovića, Miće Mićića i drugih.
Dodik je rekao da je SDS stranka koje danas “nema nigdje”, koja priča o nekoj snazi, a nema kandidata za gradonačelnika Banjaluke, te da je služila i služi da se ostvare pojedini ciljevi PDP-a.
On je naglasio da sa srpskim opozicionim strankama nisu uspjeli postići dogovor o zajedničkom kandidatu u Srebrenici, kao što ranije nije bilo ni dogovora u vezi sa Ustavnim sudom BiH i prestankom mandata stranim sudijama.
U vrijeme kada je epidemija virusa korona uticala na privrede zemalja u cijelom svijetu, Dodik je rekao da je u ovom momentu važno upravljati situacijom, te da je želja da se pomogne svakom čovjeku.
“Radimo stvari da se očuvamo kao Republika i kao zajednica. U to treba imati povjerenja”, naveo je Dodik.
Govoreći o dešavanjima u Srebrenici 1995. godine, Dodik je ponovio stav da u Srebrenici nije bio genocid nad bošnjačkim narodom već zločin koji je odnio mnogo života, ali i zločin koji se događao u kontinuitetu od 1992. godine od momenta kada su muslimani, kada rata još nije bilo, ubili Srbina, poslanika Skupštine BiH, kojeg je lično znao.
Kada je riječ o protestima u Beogradu, Dodik je osudio nasilje i rušenje grada, navodeći da se stavovi mogu izražavati mirnim protestom.
“Zašto da se lupa Skupština Srbije? Kao čovjek sam veoma razočaran činjenicom da ima takvih koji su spremni da lupaju narodnu i državnu imovinu. Neko će morati da plati da se to popravi. Tu dimenziju apsolutno ne podržavam i mislim da država mora represivnije da preduzme mjere u tom pogledu”, rekao je Dodik.
Dodik je podsjetio da je SNS pobijedio u Srbiji, da su izbori legalni i legitimni koje niko nije osporio, te da izlaznost jeste bila nešto manja nego inače, ali veoma reprezentativna za ovo vrijeme
SRNA