Danima se u Srpskoj i Srbiji govori o Svesrpskom saboru koji će sutra biti održan u Beogradu, međutim čini se da bi sabor za Republiku Srpsku mogao imati veći značaj nego što je očekivano.
Sutra će na inicijativu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika biti predložen novi datum obilježavanja Dana Republike Srpske.
Umjesto 9. januara, Dan Republike Srpske mogao bi biti obilježen na Sretenje – 15. februara. Dodik kaže ovo je još jedan korak ka jedinstvu Srba sa obe strane Drine. Predsjednik Srpske otišao je i korak dalje, pa pored prijedloga o promjeni datuma Dana Republike, najavljuje i referendum o nezavisnosti Republike.
“Veoma je važno da Republika Srpska to prihvati, mi smo to prihvatili da 15. februar – Sretenje, bude Dan Republike Srpske, jednako kao što je i Dan državnosti Srbije. I mi ćemo integralno obilježavati taj dan, a nastavićemo da obilježavamo Dan nastanka Republike Srpske, u okviru 9. januara, kao, u okviru paketa manifestacija koje ćemo osmisliti u idućem vremenu”, saopštio je Dodik.
I pored jakih pritisaka stranih amabasada i političkog Sarajeva, Srpska se godinama bori da sačuva 9. januar. Najava o mogućoj promjeni datuma obilježavanja Dana Republike Srpske nakon 32 godine postojanja naišla je na oštre reakcije opozicije u Srpskoj.
Iz SDS-a jasno poručuju: istorija Republike Srpske niti počinje niti će se završiti sa Miloradom Dodikom.
”Kada je Milorad Dodik doveden na vlast 2006. godine, Republika Srpska je imala svoj nemanjićki grb, himnu ‘Bože pravde’ i 9. januar kao Dan Republike. Danas se Dodik odrekao i poslednjeg njenog obilježja pod kojim je stvorena – 9. januara, i ponovo pogazio volju naroda i Narodne skupštine. Ne znam da li se ovim odužuje strancima ali je jasno da iza njega neće ništa ostati”, poručio je predsjednik SDS-a Milan Miličević.
Nakon Dodikovih najava, ništa manje ogorčeni ni u PDP-u.
Iako je bio blizak vladajućoj strukturi i obavljao funkciju generalnog sekretara SNSD-a, čini se da ni Rajko Vasić nije saglasan sa izjavama predsjednika Srpske.
Dok se u Srpskoj podigla prava bura oko moguće promjene datuma obilježavanja Dana Republike Srpske, federalnim zvaničnicima zasmetala je izjava o referendumu. Predsjednik SDP i premijer Federacije BiH Nermin Nikšić upozorava – bilo koji akt kojim se pokušava narušiti suverenitet Bosne i Hercegovine biće proslijeđen Tužilaštvu BiH.
“Po Ustavu BiH svaki entitet je dužan “pružiti svu potrebnu pomoć vladi BiH kako bi joj se omogućilo da ispoštuje međunarodne obaveze BiH”. Dakle, Federacija BiH i Republika Srpska imaju ustavnu obavezu da državi pomažu na evropskom putu ispunjenjem preuzetih obaveza umjesto da se odmaže i iniciraju neustavni postupci”, rekao je Nikšić.
Osim odluke o promjeni datuma Dana Republike Srpske, u Beogradu će sutra biti razgovora i o aktuelnim pritiscima kojima su izloženi Srbi. Budući koraci i odgovori na pritiske biće sadržani u zajedničkoj deklaraciji. Tekst deklaracije još uvijek nije poznat.
TVK3