Dodiku je funkcija predsjednika za naredne četiri godine jednoglasno potvrđena, javlja dopisnik Srne.
Za mjesto predsjednika SNSD-a Dodik nije imao protivkandidata.
Završen Peti Sabor u Istočnom Sarajevu
Izborom članova Glavnog odbora, Nadzornog odbora i statutarne komisije završen je Peti Sabor Saveza nezavisnih socijaldemokrata u Istočnom Sarajevu.
Izabrano je 320 članova Glavnog odbora koji će mandat obavljati u naredne četiri godine.
Prema Statutu, predsjednik Glavnog odbora je Milorad Dodik, koji je ponovo izabran za predsjednika stranke.
Članovi Glavnog odbora izabrani su jednoglasno kao i članovi Nadzornog odbora čiji je predsjednik Radmila Čičković.
Sabor je dao jednoglasnu podršku i izboru statutarne komisije.
Po završetku Sabora, predviđeno je obraćanje zvaničnika SNSD-a novinarima.
Deklaracija o slobodnoj i samostalnoj budućnosti Srpske
Republika Srpska je samostalna država u okviru svojih granica i ima pravo, a još više obavezu raspraviti o ostvarivanju svojih interesa u BiH, navodi se u Deklaraciji “Republika Srpska – slobodna i samostalna budućnost i odgovornost”, koja je usvojena danas na 5. saboru SNSD-a u Istočnom Sarajevu.
U Deklaraciji se predlaže da Narodna skupština Republike Srpske, kao najviši organ strane potpisnice svih aneksa Dejtonskog sporazuma, treba da donese odluke o samostalnosti Srpske kao načinu ostvarivanja njenog ustavnopravnog položaja u Dejtonskoj BiH.
“Pravo na samopredjeljenje pripada Republici Srpskoj ukoliko drugi budu istrajavali na kršenju Dejtonskog sporazuma. Ukoliko do kraja 2017. godine ne bude vidljivih procesa i mjerljivih rezultata uspostavljanja pozicija Republike Srpske u skladu sa Aneksom četiri Dejtonskog sporazuma, Narodna skupština Republike Srpske treba u toku 2018. godine da raspiše referendum o samostalnom statusu Republike Srpske”, navodi se u Deklaraciji.
Na osnovu rezultata referenduma organi vlasti Republike Srpske, shodno ulozi strane utvrđene Aneksom četiri Dejtonskog sporazuma, predložiće Federaciji BiH mirno razdruživanje i obostrano istovremeno priznanje.
U Deklaraciji SNSD predlaže se da se na prostoru BiH od tada samostalnih država formira unija država BiH sa otvorenim granicama, slobodnim kretanjem ljudi i robe.
Nakon utvrđivanja samostalnog statusa, Republika Srpska treba bez odgađanja da zatraži pristupanje EU, uz prihvatanje njenih pravnih tekovina.
“U slučaju protivpravnih aktivnosti visokog predstavnika u BiH instrumentalizovanog pravosuđa, Republika Srpska treba da donese odluke o striktnoj primjeni Ustava BiH i Ustava Republike Srpske i odredi vremenske rokove za njihovo provođenje”, navodi se u Deklaraciji.
U njoj se dodaje da će Republika Srpska zakonom regulisati koje će akte koje usvoje organi BiH primjenjivati na prostoru Srpske.
Predlaže se da bude razmotrena analiza funkcionisanja, organizovanja i finansiranja BiH u dijelu nadležnosti koje nisu date Ustavom BiH.
FBiH će biti ponuđeno da entiteti preuzimaju nepravno prenesene ustavne nadležnosti entiteta u ekonomskoj oblasti, vodeći računa o vremenskoj realnosti i putu BiH do punopravnog članstva u EU.
U Deklaraciji SNSD-a ističe se da se nema pravo čekati dalje kršenje Dejtonskog sporazuma i urušavanje prava Republike Srpske, što izvjesno vodi njenom nestanku, a sve u ime, navodnih, evroatlantskih integracija.
Dalje se naglašava da održavanje neizvjesne budućnosti BiH ne može biti put Republike Srpske i da novim ustavom Srpska treba potvrditi i odbraniti svoju ustavnopravnu poziciju određenu Dejtonskim sporazumom i njegovim aneksima.
U Deklaraciji su pozivaju politička i stručna javnost, nevladine organizacije, sindikati, strukovna udruženja, akademska zajednica, predstavnici međunarodne zajednice i svi drugi na ostvarivanje političke, ekonomske i socijalne odgovornosti na harmonizaciju i koordinaciju i prestanak protivpravnog protektorata oličenog u OHR-u, čime se BiH nepotrebno i štetno drži zarobljenom i onesposobljenom za unutrašnji dogovor.
“Republika Srpska je unijela u mirovne pregovore svoju teritoriju i vlast i to mora biti uvaženo i u uređivanju međusobnih odnosa za moguću budućnost. Neustavno prekrajanje i dopisivanje Ustava BiH nametnutim odlukama visokih predstavnika izazivali su krize u njenom funkcionisanju i budućnost BiH činile neizvjesnom”, navodi se u Deklaraciji.
U ovom dokumentu se navodi da bi tri teritorijalne jedinice u BiH i Brčko distrikt potvrdili mirovno određenje tri konstitutivna naroda, a nova administrativno-teritorijalna organizacija FBiH može konačno i jasno opredijeliti put stabilne i održive BiH u njenim međunarodno priznatim granicama.
“Republika Srpska ni politički, ni teritorijalno ne prihvata zadiranje u njena prava”, navedeno je u Deklaraciji SNSD-a koja je danas usvojena na 5. saboru ove stranke.
Usvojena Deklaracija o antifašizmu
Zadatak SNSD-a je da ne dozvoli omalovažavanje i minimalizaciju antifašističke borbe srpskog naroda, kao ni političku reviziju i falsifikovanje istorije, ističe se u Deklaraciju o antifašizmu, koju su danas jednoglasno usvojili učesnici 5. Sabora SNSD-a u Istočnom Sarajevu.
“SNSD će njegovati i afirmisati antifašističke vrijednosti i tekovine antifašističke borbe srpskog naroda u cijelom društvu, a posebno prenošenjem ovih vrijednosti na mlade generacije”, navodi se u Deklaraciji.
U dokumentu se upozorava da takvi pokušaji dolaze od pojedinaca i grupa koji su sljedbenici snaga na gubitničkoj strani ili su otvoreno podržavale fašizam.
“Sedamdeset godina od završetka Drugog svjetskog rata i pobjede nad fašizmom i nacizmom, u regionu i širem međunarodnom okruženju javljaju se razni oblici neofašističkih, neonacionalističkih i drugih retrogradnih, davno poraženih ideologija i ekstremističkih, radikalnih i militantnih pokreta i organizacija. Pod maskom demokratskih sloboda, nastoje legalizovati svoje djelovanje u prerušenom političkom obliku”, navodi se u Deklaraciji.
U ovom dokumentu se upozorava da “otrovna” ideologija ovih pokreta, kao i u davnoj prošlosti, kada stekne određeni politički uticaj, nanosi nepopravljivu štetu, prije svega njihovim vlastitim narodima i državama, kao i drugim narodima.
U Deklaraciji se navodi da je antifašizam najveća civilizacijska tekovina prošlog vijeka ali i ideal naše prošlosti, kao i zalog budućnosti, te da su vrijednosti savremene demokratije i antifašističke borbe ugrađene u temelje Republike Srpske, Ustav Srpske i institucionalno pravni i politički sistem.
“Pridružujemo se obilježavanju pobjede nad fašizmom 9. maja ove godine širom svijeta u Moskvi, Parizu i Briselu na Dan pobjede i Dan Evrope. U to ime, upućujemo naše poruke mira i izražavamo svoju solidarnost sa svim naprednim narodima i državama, kao i našu čvrstu privrženost antifašističkim i drugim demokratskim vrijednostima i tekovinama”, kaže se, između ostalog, u Deklaraciji.
Podsjeća se da se na pobjedničkoj strani u okviru antifašističke koalicije u Drugom svjetskom ratu našao srpski narod i drugi narodi bivše Jugoslavije, koji su u toj borbi izborili svoju slobodu, očuvali državnost, nacionalni i kulturni identitet, te civilizacijsku perspektivu.
Srpski narod dao je ogromne žrtve i veliki doprinos antifašističkoj borbi u toku Drugog svjetskog rata, na čijim vrijednostima je izgrađena savremena Evropa.
“Masovnim učešćem u narodno-oslobodilačkom partizanskom pokretu za vrijeme Drugog svjetskog rata Srbi su zadobili svoje mjesto na pobjedničkoj antifašistočkoj strani istorije. Taj trajni dokaz naše nacionalne i evropske političke savremenosti mi ne zaboravljamo”, poruke su usvojene Deklaracije.
Usvojena Deklaracija o ekonomskom razvoju
SNSD će inicirati da Republika Srpska, u okviru svojih nadležnosti, pokrene i provede reforme da bi poboljšala poslovno okruženje za domaće i strane investitore, navodi se u Deklaraciji o ekonomskom razvoju usvojenoj danas na Petom Saboru SNSD-a.
SNSD je spreman na široku saradnju sa svim nivoima vlasti i međunarodnim institucijama u provođenju ekonomskih reformi i ubrzavanju procesu integracija u EU.
Međutim, neće čekati da rješenja za izlazak iz krize i napredak ekonomije dobije od međunarodne zajednice ili institucija BiH, navodi se u Deklaraciji.
“Svi savjeti su dobrodošli, ali SNSD je svjestan da sami moramo tragati za vlastitim načinom prilagođavanja i jačanja domaće privrede da bismo obezbijedili povećanje investicija, povećanje zaposlenosti i brže i pravičnije rješavanje socijalnih problema, te raspored tereta prema ekonomskoj krizi”, navodi se u Deklaraciji.
U ovom dokumentu se ističe da danas, kada je potrebno stimulativnije poslovno okruženje za strane i domaće investitore, međunarodna zajednica nema veliki interes, a ni potrebni autoritet za provođenje novog kruga reformi.
Novi krug reformi mora dati šansu znanju, inovacijama, preduzetništvu i konkurenciji, treba ispraviti greške u procesu tranzicije, dati odgovore na izazove krize i doprinijeti promjeni privredne strukture i povećanju konkurentnosti domaće privrede.
“Ako želimo upravljati vlastitim razvojem, gospodariti vlastitim resursima, povećati zaposlenost i standard stanovništva, stvarati i jačati srednju klasu, neophodno je podizanje konkurentnosti domaće privrede”, ističe se u ovom dokumentu.
Da bi se to postiglo potrebna je nova strategija integrisanja resursa, znanja, tehnologije i tržišta, odnosno moderna strategija reindustrijalizacije koja će zaustaviti deindustrijalizaciju, poboljšavati privrednu strukturu, podsticati inovacije, obrazovanje činiti selektivnijim, integrisati nauku i privredu i otvarati nova i dobro plaćena radna mjesta.
SNSD će, kako se navodi, posebnu pažnju posvetiti podsticanju slobode preduzetništva, stimulisanju primjene moderne tehnologije u proizvodnji, stimulisanju primjene inovacija u proizvodnji, podsticanju stvaranja klastera.
Posebna pažnja biće posvećena i podsticanju promocije domaćih proizvoda na sajmovima u inostranstvu, kontroli održavanja konkurencije na domaćem tržištu, zaštiti domaćih proizvoda od nelojalne konkurencije i monopola.