Odluka Ustavnog suda BiH o privremenoj suspenziji Zakona o nepokretnoj imovini, ponovo je vratila cijelu priču na početak. Sve su prilike da će parlament RS izglasati novi, neko će potom podnijeti apelaciju da ga „obori“, sud će to učiniti i tako, kao i ovaj put, u nedogled. Imajući u vidu nepravne pokušaje sprečavanja sprovođenje zakona Srpske, predsjednik Milorad Dodik zatražio je od od premijera Radovana Viškovića da se Vlada izjasni o pitanju imovine.
Trakavica na relaciji Ustavni sud BiH – Republika Srpska oko imovine traje više od godinu dana. Prvo je parlament Srpske prošle godine usvojio Zakon o nepokretnoj imovini. Samo dan prije nego što je trebao da stupi na snagu, visoki predstavnik Kristijan Šmit, suspendovao je Zakon . U međuvremenu je Ustavni sud taj Zakon stavio van snage. Nakon ovoga vlast Srpske najavila je da će usvojiti novi Zakon, što je i učinjeno. I ponovo je učinjeno isto, Šmit suspendovao, Sud zabranio. I već sada je jasno kakva će odluka biti. Zbog svega ovoga, predsjednik Srpske Milorad Dodik pisao je predsjednik Vlade. Između ostalog traži da se upravo Vlada izjasni o ovom pitanju.
„Taj Zakon je Narodna skupština Republike Srpske donijela 28. decembra 2022. godine, a objavljen je u „Službenom glasniku Republike Srpske“ broj 16/23 od 20. februara 2023. godine i koji je stupio na snagu 28. februara 2023. godine. S obzirom da je pitanje imovine u državnoj svojini Republike Srpske, odnosno svojini jedinice lokalne samouprave, javnih preduzeća, javnih ustanova i drugih javnih službi čiji je osnivač Republika Srpska, odnosno jedinica lokalne samouprave, veoma važno pitanje, molim Vas da se Vlada Republike Srpske izjasni o ovom pitanju imajući u vidu nepravne pokušaje sprječavanja provođenje zakona Republike Srpske”, stoji u pismu.
Tražeći od Vlade da se izjasni o teškim napadima na Srpsku poput posljednjeg o pitanju imovine, predsjednik Srpske je koristio svoje ustavno pravo, kaže Višković.
“Svi mi koji predstavljamo institucije Srpske imamo identičan stav o pitanju imovine. Želimo da ostavimo trag u pisanoj formi i poručimo svima onima koji napadaju Srpsku da ćemo koristiti sva svoja ustavna i zakonska prava. Ustav BiH je decidan i tačno su nabrojane nadležnosti u kojima se ne spominje imovina”, kaže Višković.
Višković dalje navodi da je Ustav BiH, a time i Ustav RS decidan i da su tačno nabrojane nadležnosti BiH.
Višković još jednom ponavlja da imovina pripada entitetima, odnosno Republici Srpskoj i FBiH i to u procentima 49% i 51%.
Izvor: TV K3