Predstavnici parlamentarnih opozicionih stranaka nisu prisustvovali sastanku jer je, kako se navodi u zajedničkom saopštenju SDS-a, PDP-a i NDP-a, pitanje referenduma često zloupotrebljavano od strane Dodika i SNSD.
Predsjednik Srpske Milorad Dodik rekao je da je odlučeno da će biti upućena inicijativa za održavanje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se razmatrati ili odlučivati o raspisivanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH.
Dodik je potvrdio je da će pitanje o kojem će se izjašnjavati građani Srpske na referendumu biti “Da li prihvataju nametnute zakone visokih predstavnika u prošlosti, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH i da li prihvataju da se u Srpskoj primjenjuju odluke tih državnih pravosudnih institucija”.
Referendum bi trebao biti održan u prvoj sedmici septembra.
– Biće ovo reakvivirana odluka o raspisivanju referenduma iz 2011. godine koja je privremeno zamrznuta kada je došla visoka predstavnica Ketrin Ešton.
Pravosuđe u nadležnosti entiteta
Dodik je izjavio da je pravosuđe prema Dejtonskom sporazumu u nadležnosti entiteta i da nije tačno da je ta nadležnost “oduvijek pripadala BiH”.
– BiH je protivpravno dobila Sud i Tužilaštvo, odlukom visokog predstavnika, koja je bila i antiustavna i antidejtonska, a Ustavni sud BiH nije ustavotvorac, rekao je Dodik na pitanje da prokomentariše tvrdnju Ambasade SAD u BiH da su “državne pravosudne institucije predviđene Dejtonskim mirovnim sporazumom i potvrđene od Ustavnog suda BiH, te da je ova nadležnost oduvijek pripadala državi”.
Dodik je istakao da se Republika Srpska snažno zalaže za nezavisno pravosuđe, koje je temelj svake demokratije i poručio da Srpska ostaje snažno privržena dosljednom poštovanju Dejtonskog sporazuma, koji je, između ostalog, regulisao i ovu oblast.
(RTRS – Srna)