Obrazovanje je u nadležnosti entitetskih institucija i kantona, koje ga uređuju i sprovode, izjavio je danas srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
“Kao srpski član Predsjedništva BiH smatram da Vlada Republike Srpske i sve institucije ne vide ništa sporno u tome da se vrše testiranja i provjerava kvalitet obrazovanja u našim školama. Ali, želimo da se ti procesi odvijaju u skladu sa ustavnim i zakonskim procedurama i da dobijeni rezultati budu primjenjivi i u svrhu poboljšanja kvaliteta školovanja i unaprijeđenja nastavnog procesa”, rekao je Dodik.
On je naglasio da je na posljednjoj sjednici Predsjedništva BiH pokrenuo mehanizam zaštite interesa na odluku o odobravanju zaključivanja sporazuma o učešću BiH u međunarodnom istraživanju kompjuterske i informacione pismenosti ICILS 2023, odluku o odobravanju zaključivanja sporazuma o učešću BiH u međunarodnom istraživanju trendova u znanju matematike i prirodnih nauka TIMSS 2023 i odluku o odobravanju zaključivanja Sporazuma o učešću BiH u međunarodnom istraživanju o učenju i podučavanju TALIS 2024.
Dodik je rekao da sporazumima nisu ispoštovane nadležnosti, a ni sugestije institucija koje se bave obrazovanjem.
“Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, kao nadležna institucija za obrazovanje, dostavilo je mišljenje u kome se navodi da podržava uključivanja u međunarodne obrazovne projekte pod uslovom da se rezultati testiranja različitih istraživanja daju za Republiku Srpsku pojedinačno”, dodao je Dodik.
U skladu s tim, kaže on, potrebno je obezbijediti učešće u ovakvim istraživanjima na način da vaspitno-obrazovni sistem bude vidljiv na listi međunarodnih testiranja i za istraživanja TIMSS i ICILS po modelu dodatnog područja mjerenja za Republiku Srpsku i za istraživanja TALIS prema modelu pridružene regije za Republiku Srpsku.
“Naš osnovni cilj jeste da obrazovnje podignemo na viši nivo kako bi naša djeca imala što bolje uslove i stvorimo nastavne programe koji na najbolji način mogu da odgovore današnjem vremenu i potrebama tržišta. Sagledavajući činjenice i mišljenja relevantnih institucija smatram da učešće u ovim programima i testiranjima nema svrhu jer neće donijeti konkretne benefite koje nastavni proces može osjetiti”, objasnio je Dodik.
On je ukazao da Republika Srpska nema skrivene namjere, da je njeno djelovanje javno i transparentno, okrenuto poštovanju slova Dejtonskog mirovnog sporazuma, Ustava BiH, ali prije svega zaštiti nadležnosti i interesa Republike Srpske, naroda koji predstavlja i koji je ukazao povjerenje.
“Zato vas danas pozivam, poštovana gospodo, da svojom podrškom, dokažemo da smo na putu očuvanja pravih i stečenih vrijednosti naše otadžbine”, istakao je Dodik.
On je ponovio da je Republika Srpska, kao najveća pobjeda u posljednjem vijeku, garant slobode i opstanka srpskog naroda na ovim prostorima kome je Dejtonski mirovni sporazum dao ono za šta su se svi mukotrpno borili, a najhrabriji položili živote.
“Imamo danas državu koja nam, ako budemo pametni i složni, može biti garant da smo vječni na ovim prostorima i upravo danas više nego ikada moramo biti svjesni vrijednosti na kojima počiva naša država, kako bi i generacije koje tek stasavaju upoznali sa važnošću očuvanja Republike Srpske. Nadam se da smo svi svjesni važnosti tema o kojima danas govorimo i da ćemo svi zajedno postupiti odgovorno s ciljem zaštite vitalnih interesa Srpske, nadležnosti njenih institucija i naroda”, rekao je Dodik.
On je istakao da Republika Srpska predstavlja sveti ideal slobode zbog koje ona postoji i postojaće još dugo na žalost onih koji bi željeli drugačije.
Upozorio je da će u naredne godinu ili dvije biti odlučeno da li će Srpska ojačati svoju autonomiju na zadovoljstvo svih ili je neće biti.
“Nadam se da smo svjesni važnosti teme koja se odnosi na odbranu vitalnih interesa. Republika Srpska na ovaj način jača subjektivitet i svoja prava”, rekao je Dodik.
SRNA (Foto: RAS Srbija)