“U svom mandatu suočen sam sa odlukama dva bošnjačka člana Predsjedništva koji me preglasavaju u pitanjima koja su značajna za vitalni interes Srpske. To se desilo i prilikom glasanja o navedenoj odluci”, rekao je Dodik u obraćanju poslanicima u Banjaluci.
On je naglasio da kao član Predsjedništva BiH mora da vodi računa o svakoj odluci koja bi zadirala u interese Republike Srpske.
“Spoljna politika je u rukama Predsjedništva BiH i zato je potrebno konsenzusom donositi odluke, a ako ga nema onda dolazi do preglasavanja kao i sada. Zato je potrebno zatražiti izjašnjavanje Narodne skupštine Republike Srpske koja je konačni arbitar. Ovo pravo Skupštine treba ojačati”, dodao je Dodik.
Prema njegovim riječima, ako bude prihvaćen Memorandum izborni proces u BiH bi bio dat nekom drugom.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je danas u Banjaluci da je 17 američkih država zabranilo rad Međunarodne fondacije za izborne sisteme koju Finansira nacionalni demokratski institut /NDI/ i da je izbore potrebno održati bez miješanja stranaca.
“To dovoljno govori o ovoj Fondaciji. Neprihvatljivo je da se, pored organizacija iz BiH koje se bave pitanjima sajber sigurnosti, angažuje strana organizacija”, rekao je Dodik u obraćanju na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
On kaže da Republika Srpska ne smije da prestane da se bavi zaštitom interesa i da je Izborni zakon najznačajniji akt nakon Ustava.
“Zato ne smijemo da dozvolimo ovaj memorandum koji je zaključio CIK BiH kao nelegalano izabran. Izbore treba da održimo bez miješanja stranaca i potrebno je ući u inovaciju Izbornog sistema u BiH”, dodao je Dodik.
On je naveo da je iz teksta Memoranduma o razumijevanju vidljivo da, aktivnosti koje su navedene kao predmet saradnje, predstavljaju nadležnosti različitih nivoa vlasti i organa u BiH.
“Za neke su od ovih aktivnosti nadležni zakonodavni organi u BiH, Agencija za zaštitu ličnih podataka u BiH, ministarstva unutrašnjih poslova, republička izborna komisija te druge institucije”, rekao je Dodik.
Dodik je istakao da su u izbornom procesu u BiH potrebni demokratija i nezavisnost i da je uvjeren da su političke stranke iz Republike Srpske spremne da učestvuju u takvom procesu.
“Nema izbornog sistema koji nije odraz političkog sistema i nema izbornog sistema koji nije suvereno pravo upravo onih koji su u tom procesu”, rekao je Dodik u obraćanju na današnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
Dodik je istakao da bi prihvatanje Memoranduma o razumijevanju između CIK-a BiH i američke Međunarodne fondacije za izborne sisteme, značilo da je izborni proces dat nekom drugom.
“Iščitavanje Memoranduma to jasno govori. Zašto se primjedbuje gdje gotovo više niko nema primjedbe na biračke spiskove, osim jednog dijela koji zadire u probleme vezano za odjavu lica koja umru, a to opet nije nadležnost CIK-a BiH, već nadležnost matičnih odjeljenja u Republici Srpskoj i FBiH”, rekao je Dodik.
On je istakao da je nesporno da tu postoje manipulacije, ali da to nije stvar koju treba da rješava CIK BiH.
“Priča o sajber zaštiti je u ovom trenutku nešto što bi moglo da se odnosi na neke buduće poslove, to bi značilo kompletnu kontrolu i zaštitu biračkih spiskova i samog biračkog procesa”, rekao je Dodik.
On je istakao da su na kraju u memorandumu naveli da žele da se bave i svim važnim aspektima izbornog procesa.
“Zašto bi Republika Srpska prihvatila tako nešto da u izbornom procesu imate strance koje jedva pokušavamo da riješimo u Ustavnom sudu BiH, a imamo i stranca koji se zove visoki predstavnik. Izborni proces treba da bude nezavistan i neutralan od bilo koga, a pogotovo od stranaca”, zaključio je Dodik.
“Očigledno je da je ovo visoki interes SAD, što smo mogli da vidimo i prije nekoliko dana kada je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bio u Vašingtonu. Zašto mi to ne bismo uradili ako nam je stalo do američke podrške”, rekao je Dodik u obraćanju na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
On je naveo da će to reći i zamjeniku pomoćnika državnog sekretara SAD Metjuu Palmeru koji dolazi u posjetu Sarajevu.
“Premještanje Ambasade u Jerusalim značilo bi i za Izrael i SAD i ako predsjednik SAD Donald Tramp na tome insistira, onda kako se može direktnija stvar dobiti od mene”, rekao je Dodik.
Na sjednici će se obratiti srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednici Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, SDS-a Mirko Šarović, te PDP-a Branislav Borenović.
U ime klubova poslanika o ovoj tački moći će da govore po dva narodna poslanika.
Sjednici prisustvuju srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, predsjednik Vlade Radovan Višković, predstavnici Srpske u zajedničkim institucijama BiH, te predsjednici parlamentarnih političkih stranaka u Republici Srpskoj.
Posebnu sjednicu Narodne skupštine zatražio je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik koji je odluku o odobravanju zaključivanja Memoranduma o razumijevanju između CIK-a BiH i Međunarodne fondacije za izborne sisteme, usvojenu bez konsenzusa 27. avgusta na sjednici Predsjedništva BiH, proglasio veoma štetnom po vitalne interese Republike Srpske.
(Srna – Foto: Srpskainfo)